Vila potřebuje zrekonstruovat a advokát prý neměl na opravy peníze.

Mynář, který stále ještě nemá bezpečností prověrku, si před Vánoci pořídil vilu v pražských Strašnicích od Širokého za 5,5 milionu korun, což je podle realitních makléřů cena dvakrát nižší, než je v místě u podobné nemovitosti obvyklé. Mynář v nákupu nic podezřelého nevidí. Nákup prý konzultoval s odborníky a nemovitost koupil za peníze, které zdanil předtím, než se stal kancléřem.

Předchozí vlastník Radek Luňák, který má údajně vazby na kontroverzního podnikatele a politika Tomáše Hrdličku, koupil nemovitost za 8,25 milionu od pražského magistrátu. Širokému ji prodal před dvěma lety za 5,1 milionu korun.

Čtěte také: Vratislav Mynář: Dům stál původně víc, Janouška neznám

„Nevím, za kolik ji kupoval předchozí majitel. To jsem se dozvěděl až z médií. Sám jsem ji kupoval až za cenu, která je vám známa. Kupoval jsem ji pro sebe, protože jsem myslel, že ji zrekonstruuji a budu v ní bydlet. Ale na to jsem bohužel neměl peníze," řekl Široký ČT.

Právník byl podle svých slov rád, že našel solidního kupce, tedy Mynáře. Obchod podle něj proběhl korektně. Advokát také odmítl spojování Janouška a Mynáře skrze jeho osobu. Zastupování lobbisty podle něj nemá s prodejem domu nic společného.

Sněmovní hnutí Starostové a nezávislí ve středu vyzvalo prezidenta, aby donutil Mynáře zveřejnit okolnosti nákupu vily, ale i daňová přiznání za posledních 20 let. „Pan kancléř se už nápadně podobá jiným, které pan prezident v minulosti kritizoval za pochybně nabytý majetek. Tím spíš čekám, že to nestrpí ve svém nejbližším okolí," sdělil místopředseda hnutí a Sněmovny Petr Gazdík. Navíc Mynář podle Gazdíka sám jako činitel SPOZ podepsal petici požadující přísná majetková přiznání.

Čtěte také: Kancléř koupil od Janouškova advokáta vilu za 5,5 milionu korun

Zeman již ale dříve uvedl, že nyní kancléře kvůli kontroverznímu nákupu vily neodvolá. Mynář o změně svých poměrů informoval po podpisu smlouvy Zemana i Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). U něj si již více než před rokem hradní kancléř zažádal o bezpečnostní prověrku. Stále ji ale nedostal. Podle některých odborníků by mu její získání mohl zkomplikovat právě i nedávný nákup nemovitosti.

Nejedná se podle médií o první Mynářův kontroverzní nákup nemovitosti. Například v letech 2003 a 2006 nadvakrát koupil čtyřpatrový měšťanský dům nedaleko Pražského hradu, dohromady za 12 milionů korun. Už rok poté, co nemovitost Mynář získal, byl ale dům podle Mladé fronty Dnes oceněn znalcem na 28 milionů korun. Nyní vlastní dům firma VV invest, ve které se podle médií prokazuje Mynář anonymními akciemi.