TOP 09 slavila máj jako čas lásky, straníci rozdávali srdíčka a uspořádali pokus o překonání rekordu v líbání. ODS zůstala u balonků ve stranických barvách a její kandidáti na europoslance symbolicky hodili do kanálu euro.

Obě strany se zaměřily hlavně na mladší návštěvníky a rodiny s dětmi, pro něž připravily i různé atrakce. TOP 09 slavila první máj spíše jako svátek lásky než práce. Straníci rozdávali přítomným červená nafukovací srdíčka a vrcholem setkání byl pokus o překonání rekordu v hromadném líbání.

Občanští demokraté zvolili tradiční balónky ve stranické, modré barvě. Také kladli větší důraz na blížící se volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční zhruba za tři týdny.

„Musím varovat před ekonomickým debaklem projektu euro. Společný evropský dohled by mohl ohrozit zdraví našich bank. Dostal by nás do fonty na peníze ze záchranných mechanismů. Ale ty peníze by tam už přitom dávno nebyly," neskrývala stranický euroskepticismus kandidátka ODS Eva Zamrazilová, která několik let působila ve vedení České národní banky (ČNB).

Euro v kanále

Společně s lídrem kandidátky a europoslancem Janem Zahradilem poté symbolicky hodila euro do kanálu. Lidem také ODS nabízela k podpisu petici pro korunu, která by vládu zavázala usilovat o výjimku z přijetí eura. „Máme už 45.000 podpisů a doufám, že dnes další tisíce přibudou," řekl Zahradil.

Také TOP 09 se věnovala tématu evropských voleb, ale oproti ODS byla vůči Bruselu tradičně mnohem smířlivější. „Evropa nejsou oni, my jsme Evropa. Na nás záleží, jak bude vypadat. Musíme být aktivní," prohlásila jednička kandidátky strany, bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

Proslovům představitelů obou stran naslouchaly stovky lidí. Podstatnou část přítomných ale pravděpodobně tvořili lidé, kteří čekali až ve 150 metrů dlouhé frontě na lanovku na vrchol Petřína. Navíc slunečné počasí během oslav náhle vystřídal silný déšť, takže řada přítomných odešla.