Stále více jasno je v jednotlivých městských částech hlavního města. Politické barvy se hodně mění a rozhodně už nebude tak modro, tedy pod vládou ODS, jako tomu bylo v uplynulých čtyřech letech.

I když na většině radnic občanští demokraté ve vedení zůstávají, musejí se spoléhat na spolupráci s dalšími stranami. Nejasná situace zatím zůstává zejména v Praze 3, 4, 5 a 8.

TOP 09 v Praze 3 poslala návrh koaliční dohody ODS a prozatím přerušila vyjednávaní se sdružením Žižkov nejen sobě. Ustavující zastupitelstvo bylo svoláno na 11. listopadu. „Pokud se do té doby TOP 09 dohodne s ODS, bude rozhodnuto, pokud ne, bude jednání pokračovat i po tomto zastupitelstvu. Tím pádem nebude zvolená rada, ani starosta,“ řekl Deníku Ondřej Rut, zastupitel za zelené, kteří jsou členem koalice Žižkov nejen sobě.

Času mají dost

Hodně času na vyjednávání pak mají v Praze 4, ani zde zatím není jasno a navíc tu byl výsledek voleb obdobně jako těch magistrátních napaden u soudu. „Jednáme s TOP 09 i s ČSSD. Zatím ale nikam nespěcháme, protože rozhodnutí soudu bychom měli znát až příští pátek a poté máme ještě dalších patnáct dnů,“ sdělil dosavadní starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS) s tím, že jednání mezi sebou vede i TOP 09 S ČSSD.

Koalice zatím nebyla uzavřena ani v Praze 5, ale je pravděpodobné, že zde ostatní strany od moci odstřihnou ODS. To v Praze 6 občanští demokraté takové starosti rozhodně nemají. Podle stávajícího a velmi pravděpodobně i budoucího dejvického starosty Tomáše Chalupy (ODS) je na pořadu ještě jedno vyjednávací kolo se všemi stranami nového zastupitelstva s výjimkou KSČM. „Skončíme zřejmě na začátku příštího týdne. Tématem bude personální obsazení rady či poměrné zastoupení ve výborech. Definitivně rozhodnuto by mělo být příští středu,“ sdělil Chalupa. Příští pátek pak svolá ustavující schůzi zastupitelů. Chalupovou ambicí je rada složená z osobností napříč politickým spektrem, opět vyjma komunistů.

Jasno už mají na Letné a v Holešovicích. V Praze 7 bude vládnout koalice ODS a ČSSD. Starostou bude i nadále Marek Ječmének (ODS), který potvrdil, že koaliční dohoda byla podepsána ve středu pozdě večer. Občanští demokraté budou mít v radě pět míst, ČSSD dvě křesla. TOP 09 zde tedy míří do opozice stejně, jako třeba v Praze 2, 10 či 11.

Koalice bude mít jen těsnou většinu 14 křesel.

Vyjednávání pokračují

V Libni, Kobylisích či Bohnicích, tedy v Praze 8 ještě jasno není. Vítězná ODS zde i neustále vyjednává a asi nejraději by uzavřela koalici s ČSSD. Starostou by pak byl zřejmě i nadále Josef Nosek. Jenže jednání zde pokračují také mezi ČSSD a TOP 09, a tak není jasné, jak se nakonec situace vyvine.

Naopak v Praze 9 už mají také jasno. Zde bude vládnout koalice ODS, TOP 09 a SZ, jak již na začátku jednání avizoval dosavadní starosta Jan Jarolím, který by měl ve funkci zůstat

Strany příští týden podepíšou koaliční smlouvu a v zastupitelstvu budou mít pohodlnou většinu 25 z 32 křesel.

Vítězná ODS by měla mít pět křesel, TOP 09 tři a Strana zelených jedno.

Od Prahy 1 po Prahu 22 je v současné době dohodnuta koalice ve 13 městských částech.