Pražský hotel Olympik je na Silvestra vyprodaný, na Vánoce je obsazenost kolem 60 procent. „Třetinu klientů na konci roku tvoří Rusové, na druhém místě jsou Němci," uvedl ředitel hotelu Vlastimil Šos.

Hotel Kempinski je na novoroční svátky obsazen z 68 procent. „To je o sedm procent víc než v roce 2011. Předpoklá­dáme, že v období Silvestra bude hotel plně obsazen, stejně jako v loňském roce. Hosté přijíždějí zejména z USA, Ruska, Německa a Velké Británie. V porovnání s posledními roky se národnostní složení hostů nemění," uvedl obchodní ředitel hotelu Daniel Tylinger.

„Obsazenost pokojů na konec roku je stejná jako loni. Dříve k nám jezdili na konec roku hodně Řekové, teď se zaměřujeme hodně na ruské turisty," dodala marketingová manažerka sítě hotelů Vienna International Kristina Maixnerová. Největší část klientely jejich hotelů na konci roku tvoří Němci. Síť provozuje v hlavním městě sedm hotelů, například Diplomat, Palace Hotel Praha nebo andel's Hotel Prague.

Na konci roku přijede do ČR slavit svátky o pětinu víc Rusů než loni, odhaduje analytická společnost Mag Consulting. Celkem ale mají tržby hotelů a restaurací meziročně klesnout. „Termíny svátků letos nehrají ve prospěch cestovního ruchu. Vzhledem k tomu, že Silvestr je v pondělí a Nový rok v úterý, lze předpokládat, že lidé nezůstanou na horách celý týden. Tržby ubytovacích zařízení a pohostinství během Vánoc a Silvestra letos klesnou o dvě miliardy korun na deset miliard korun," uvedl analytik Jaromír Beránek.