VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražská arcidiecéze by mohla dostat zpět 15.000 hektarů lesů

Praha – Pražská arcidiecéze předpokládá, že by na svém území v církevních restitucích mohla dostat zpět 15.000 hektarů lesů, tedy asi deset procent z celkového předpokládaného množství. Protože lesy zatím nespravovala, zavede pražské arcibiskupství zhruba v pěti lokalitách lesní správy a tak, jak budou lesy vraceny, bude do správ nabírat pracovníky. Médiím to řekl vedoucí správy majetku arcibiskupství Karel Štícha.

8.12.2012
SDÍLEJ:

Kostel svatých Cyrila a Metoděje v Březové. Ilustrační foto.Foto: ČTK

Římskokatolická církev bude z církví největším příjemcem hmotného plnění církevního narovnání, které začne v novém roce. Vedle toho ještě budou miliardové finanční kompenzace. Na druhou stranu postupně ustane placení církví ze státního rozpočtu.

Nejedná se o obrovský skok ve výkonu

Zatímco lesy budou pro arcibiskupství novinkou, péče o další nemovitosti nebude podle Štíchy ničím novým, v tom má zkušenosti. V současnosti se o nemovitý majetek v pražské arcidiecézi stará 45 lidí, v budoucnu jich bude jen asi o tři víc. „Jak je vidět z tohoto poměru, není to tak, že bychom najednou řešili nějaký posun, nějaký diametrální obrovský skok ve výkonu," konstatoval Štícha.

Jen arcibiskupství spravuje už teď majetek za 1,2 miliardy korun, jeho součástí jsou kostely a farní budovy. Stavební odbor řeší stovky oprav, staveb. V registru má kolem 1500 nájemních smluv.

„Mám problém zpočátku vysvětlit, že předpoklad, že církve za těch 22 let pouze seděly a čekaly, jak dopadne jejich financování, není úplně správný. My jsme se celou dobu snažili vytvořit si vlastní aparát, know-how, jak se starat o majetek," zdůraznil Štícha.

Církevní know-how

„Za tu dobu asi je možné vidět, když se jezdí po venkově, že většina kostelů je opravená, fary jsou opravené nebo se používají k jinému účelu a jsou pronajaty i pozemky, které nám zůstaly," dodal šéf správy majetku arcibiskupství.

Nemyslí si též, že by se navrácené pozemky mohly stát předmětem spekulací, jak se někteří kritici restitucí obávají. „Nyní spravujeme majetek za 1,2 miliardy korun podle nejlepšího svědomí. A tyto problémy nás míjejí," řekl Štícha. Odmítl též úvahy, že se bude církev polností nebo lesů zbavovat. „V zásadě katolická církev nikdy v historii nemovitý majetek neprodávala. Určitě ne tak, že by se ho zbavovala, což je také důvod pro to, že tady je o čem mluvit," uvedl k chystanému navracení majetku. I pokud by nějaká farnost pozemek prodat chtěla, existuje pro to kontrolní mechanismus, dodal.

Úkol církví: mít soupis majetku a vejít se do jednoroční lhůty

Nový zákon, jehož cílem je odčinit zabavování církevního majetku za komunistického režimu, začne platit v novém roce. Církve jako žadatelé budou muset ve své žádosti dokázat, že jsou vlastníkem té které původně církevní nemovitosti. Část nemovitého majetku už ale nepůjde vydat.

Problém těžby dřeva v některých lesích, které se mají církvím vracet, musel nedávno řešit ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Státní firmě Lesy ČR nařídil, aby v těchto porostech už prováděla jen nutná opatření.

Ministerstva zemědělství, kultury, Lesy ČR, Pozemkový fond a katastrální úřady nyní s církvemi řeší praktický postup toho, jak budou církve o majetek po jeden rok žádat a jak budou získávat podklady. Církve samy musí mít soupis. „My budeme mít hodně práce s tím, abychom splnili tuto jednoroční lhůtu," dodal Štícha.

Autor: ČTK

8.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení