V pátek 3. dubna v pořadu Události, komentáře starosta Kolář přiznal, že radnice skutečně využila (nikoliv zneužila) nouzový stav, aby se neodehrál na rozhraní Dejvic a Bubenče podobný „humbuk“, jako když Praha 6 nechala loni na podzim Koněvovu sochu zakrýt. Kolář ve vysílání České televize prohlásil, že tehdy „tam probíhaly demonstrace takových prapodivných lidí z pravicové a levicové spodiny“.
A právě tento výrok pobouřil několik odpůrců demolice a pokremelsky smýšlejících občanů a extremistických politiků. Jiří Černohorský, aktivista a příznivec ruského prezidenta Vladimira Putina, sdílel na svém facebookovém profilu trestní oznámení, které na starostu Koláře podává Tomáš Franěk.
Předseda benešovské místní organizace Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa (SPR-RSČ), jejímž zakladatelem byl Miroslav Sládek, bývalý poslanec proslulý například verbálními útoky proti Romům, se domnívá, že Kolář se dopustil označením účastníků „pravicové a levicové spodiny“ hanobením skupiny osob za jejich politické přesvědčení.
„Je zřejmé, že slovo spodina je význam hanlivý, ponižující, označující mj. nejnižší třídu společnosti,“ píše „sládkovec“ Franěk v odůvodnění trestního oznámení a dodává, že na zářijové akci u Koněnovy sochy byl a viděl pouze slušné lidi. V dokumentech, které má Pražský deník k dispozici, zmínil také účast prezidentova mluvčího Jířího Ovčáčka a poslance Jaroslava Foldyny, jenž nedávno přestoupil z ČSSD do SPD, nebo zástupce „mimoparlamentní opozice“ Národní demokracie.
„Trest nejvyšší“ pro starostu
Předseda krajně pravicového uskupení Adam B. Bartoš, který dostal za protižidovské texty podmínku, se cítí být Kolářovým výrokem rovněž dotčen. Franěk pak v příloze trestního oznámení přidává svědectví dalších pohoršených lidí včetně Černohorského. Je paradoxní, že právě tento aktivista s extrémními názory, čelí trestnímu oznámení, protože navrhoval pro Koláře a starostu Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) kvůli chystanému pomníku vlasovcům „trest nejvyšší“. Také nyní se proti těmto dvěma komunálním politikům určitá část společnosti vymezuje dost radikálním způsobem. Starostu Prahy 6 například posílají do gulagů na Sibiř.
A další poněkud bizarní skutečností aktivity Koněvových stoupenců je, že sám oznamovatel Franěk v dubnu 2019 označil ideové odpůrce Tomia Okamury při demonstraci na Václavském náměstí za „lidskou lůzu, odpad, který miluje pedofilii, zoofilii a homosexualitu“. Černohorský loni zaujal tím, že strhával plachtu zakrývající sochu sovětského maršála Koněva. A ani neváhá použít rasistické výroky na adresu Romů, německou kancléřku Angelu Merkelovou pak třeba slovně posílal na šibenici.
Starostovi Kolářovi, který musel mít policejní ochranu, a jeho kolegům ze zastupitelstva městské části hrozí trestním stíháním i zástupci Ruské federace. Ke Koněnovi se vyjádřily jeho vnučky, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a ministr obrany Sergej Šojgu vyzval k potrestání viníků demolice Koněvova pomníku. Rusko totiž uctívá důstojníka Rudé armády jako osvoboditele a hrdinu, nevnímá jeho kontroverzní úlohu v dějinách, kam patří i krvavé potlačení protikomunustických nepokojů v Maďarsku v roce 1956 či stavbu Berlínské zdi o pět let později. Koněv se podle některých historických zdrojů podílel na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v sprnu 1968.