Sdružení praktických lékařů má asi 4000 členů, což je 80 procent praktiků v ČR. Část z nich kvůli úhradám vyhlásila koncem loňska krizový stav. V polovině února a koncem března pak mnozí na den zavřeli na protest své ordinace. Žádali za každého registrovaného pacienta 50 korun měsíčně. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jim dává 37 korun, tedy o korun více než loni. Nyní lékaři předložili VZP nový návrh. Nečas ho označil za kompromisní a vstřícný. V něm požadují navýšení hodnoty bodu a zrušení regulací. S vedením VZP by měli jednat v pátek.

Výši úhrad určuje ministerská vyhláška. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta předpis vychází právě z dohody vedení sdružení lékařů s pojišťovnou. Také kvůli výsledkům této dohody nespokojení lékaři požadují rezignaci vedení. Podle protestujících praktiků nedostatečně hájí jejich zájmy. "Bude se o výzvě k odstoupení hlasovat. Bude to asi spíš hlasování o důvěře. Jakou formu ale nakonec zvolíme, je nyní těžko říct," uvedl Nečas.

I když program konference jednání o případných dalších protestech neobsahuje, budou nejspíš lékaři chtít mluvit i o nich. Zlínští praktici se začátkem dubna rozhodli, že zůstanou do pražské akce ve stávkové pohotovosti.

Konference by také měla přinést návrh kroků, které by měly zlepšit a podpořit primární péči. Podle lékařů podíl výdajů ze zdravotního pojištění na ni klesá. Zatímco podle údajů zlínského SPL do ní v roce 2001 putovalo 5,06 procenta peněz, v roce 2004 to bylo 4,78 procenta a v roce 2005 pak 4,64 procenta. V cizině do prvotní péče prý plyne zhruba desetina výdajů. "Není to jen o financích. Týká se to zlepšení primární péče hlavně pro pacienty. Mají nárok na to, aby fungovaly kompletní ordinace se zdravotní sestrou, byli ošetřeni v důstojném prostředí, nečekali někde v čekárně v zastrčené chodbě nebo je neošetřoval osmdesátiletý lékař," dodal Nečas.

Mluvčí VZP Jana Víšková již dříve řekla, že se praktici svými akcemi snaží pojišťovnu donutit k porušení dané vyhlášky. Podle ní platby praktickým lékařům v minulém roce proti roku 2005 vzrostly o tři procenta.