Video novináře Roberta Břešťana, které sdílel na twitterovém účtu, se rychle šíří internetem. Takzvané lajky a sdílení se jen hrnou. Břešťan podobně jako ostatní uživatelé žasne, že takový vůz na pražských kolejích viděl poprvé. Pluhová tramvaj by díky nedělnímu rozmaru počasí mohla dosáhnout v budoucnu popularity mazacího vozu neboli mazačky.

Ale klip pořízený v Bělohorské ulici na území šesté městské části ve skutečnosti nezobrazuje pluhovou tramvaj, nýbrž tramvaj s podvozkovým pluhem PSP 01, který byl vyroben pro upravený vůz T3R.P v hostivařské opravně tramvají kvůli tomu, že předchozí sněhové pluhy, i přes úpravy spočívající v přidání doplňkových radliček na bocích, nebyly schopny zajistit v obloucích dostatečný průjezdní průřez a nízkopodlažní vozy se vracely do svých vozoven s poškozeným lakem bočních plent od zmrzlého sněhu. Podle webu Prazsketramvaje.cz byla tramvaj s pluhem nasazena poprvé během ledna a února 2013.

Pluhové tramvaje nejsou tak nápadné, moc se neliší od vozů typu T3, které běžně jezdí na „nostalgických“ linkách a dříve byly součástí provozu v hlavním městě. Prazsketramvaje.cz uvádějí, že o úklid sněhu se stará celkem osm sněhových pluhů, které jsou přiděleny po jednom do každé z funkčních vozoven, navíc je sněhový pluh připraven k výjezdu také ve vozovně Střešovice.

Popadené stromy, sníh na střechách i uzavřený park

„Každý sněhový pluh musí být před výjezdem vybaven zásobou suchého písku a posypového materiálu. Chybět nesmí ani ocelová košťátka, košťata na dočištění výhybek, hrabla na stahování sněhu, lopaty na sníh, dloubáky na protažení žlábků koleje a škrabky na čištění lože kapsy výhybky,“ píše web.

V pondělí je situace ve veřejné dopravě v metropoli stabilizovaná. Lidé odhrabávají chodníky a hasiči řeší popadané stromy a sundávají sněhové převisy ze střech důležitých budov včetně hlavní pošty v Jindřišské ulici. Jen od rána do půl jedenácté dopoledne vyjeli zatím k 17 událostem, informoval mluvčí pražského hasičského záchranného sboru Martin Kavka. Průhonický park je s ohledem na bezpečnost návštěvníků uzavřen. 

A víkendové stěžení dokonce zasáhlo i do politiky. Pražskému deníku se ozval Patrik Nacher, poslanec a šéf zastupitelského klubu hnutí ANO. „V Praze na některých místech kolabuje doprava. Situace nebyla dobře zvládnutá, kdyby to byl pracovní den, doprava by s takto nezvládnutým odklízením naprosto selhala. Proto se po vzoru grilování ministra dopravy Dana Ťoka v poslanecké sněmovně budu na příštím zasedání zastupitelstva pana primátora Zdeňka Hřiba ptát, proč tuto situaci - dokonce avizovanou předem - podcenil,“ uvedl Nacher.