„O tom, že ochráníme peníze Pražanů před nenechavými prsty, se buď dá v předvolební kampani dlouze mluvit v obecných formulacích, nebo se k něčemu konkrétnímu zavázat. My navrhujeme druhou možnost,“ uvedl v tiskové zprávě Jan Čižinský, lidovecký poslanec, zastupitel hlavního města a starosta Prahy 7, který se hodlá stát ještě primátorem jako lídr občanské iniciativy Praha sobě.

Materiál zaslaný médiím pak shrnul nejdůležitější body ze středeční tiskové konference a uvádí konkrétní kroky, které by chtěl Čižinský udělat s lídry Pirátské strany, TOP 09 a Starostů a nezávislých (STAN). Praha by pak podle něj šla příklad zbytku republiky.

Rozšíření pravomocí NKÚ

Pokud by Praha sobě vyhrála volby do pražského zastupitelstva, nebo vytvořila radu s ostatními stranami, zaměřila by se na magistrát a městské společnosti. Cílem hloubkové kontroly hospodaření by mělo být nalezení děr, kudy unikají peníze. Ušetřené prostředky by Čižinský a spol. použili na „potřebné věci pro Pražany“, což však zní trochu jako prázdná fráze.

„Pokud ve Sněmovně neprojde navrhovaná novela zákona na rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) pro všechna statutární města, hlavní město Praha navrhne novelizovat zákon tak, aby kontrole NKÚ podléhalo alespoň ono samo,“ zní další plán občanského hnutí, jehož členové a sympatizanti nasbírali před volbami okolo sta tisíc podpisů Pražanů.

Čižinský a někteří další politici pomýšlejí na úspěch, protože mají pocit, že jejich práce funguje v sedmé pražské městské části. Po volbách v roce 2014 tam nastoupil speciální tým, který odhalil, že v předchozím volebním období minimálně 300 milionů korun se vyplýtvaly či skončily v cizích kapsách. Podle Prahy sobě se jednalo o zhruba 17 procent rozpočtu radnice.

Díry v rozpočtu

„Praha 7 byla v odklánění peněz z rozpočtu skutečně extrémní případ. Magistrát má více rozpočtově přímo daných položek. Čím je rozpočet vyšší, tím také klesá procento peněz, které z něj odtékají, kam nemají,“ vysvětlil Jan Čižinský. A odhadl, že díry v celopražském osmdesátimiliardovém rozpočtu se pohybují kolem sedmi až deseti procent. To ročně činí zhruba pět až osm miliard. Za volební období to znamená dvacet až 32 miliard.

„Města a obce jsou pro politiky největší dojnou krávou na peníze. Neexistuje zde totiž žádná efektivní kontrola. Městské části kontrolují lidé z magistrátů a radnic, je zase kontrolují zaměstnanci krajských úřadů. Politické subjekty jsou všude promíchány v koalicích v pohodlné symbióze, takže nikdy nikdo nic nenajde,“ řekl Čižinský a dodal, že přímo Prahu pořádně nekontroluje vlastně nikdo. Audit si podle něj totiž objednává sama na sebe.

STAN vs. paraziti
Starostové a nezávislí se rozhodli zabránit matení voličů u Ústavního soudu. Jménem koalice Spojené síly pro Prahu ve čtvrtek podali ústavní stížnost proti rozhodnutí městského soudu, který pustil k volbám kandidátku hnutí Pro Prahu, účelově přejmenovanou na Starostové pro Prahu.

Protikorupční ombudsman

Při tiskovce vyjmenoval několik korupčních skandálů a nehospodárného jednání v Praze 7. Zmínil třeba takzvaný IT tunel, který připravil radnici o 120 milionů korun, nebo hledání a výstavbu nové budovy radnice. Ta ušetřila podle lídra hnutí Praha sobě přes 800 milionů korun. Vydělávat se dá i na dětech - tak Čižinský uvádí příklad předražené výstavby a rekonstrukce mateřských školek. „Vždy se čas od času řeší jedna izolovaná kauza, tím se vyvolá dojem, že kontrola funguje, a systém jako takový pak může běžet dál. Pokud ostatní lídři a jejich strany myslí proklamovaný boj s korupcí vážně, nyní mají příležitost to dokázat,“ uzavřel.

Spojené síly pro Prahu shodou okolností také ve středu zveřejnily na Facebooku protikorupční plán. Nápad Hany Marvanové, hlavní tváře STAN, se ujal - protikorupční ombudsman by se zabýval podezřeními na korupci a stížnosti na neposkytnutí informací. „Po vzoru Jana Farského spustíme pražský registr smluv, kde půjde snadno a přehledně dohledat smlouvy či dokumenty týkající se hospodaření města,“ píše se na předvolebním plakátu. O boji proti korupci a politickým trafikám při zahájení kampaně mluvil i pirátský lídr Zdeněk Hřib.