Vzrůstající aktivita sil spojených s rasismem a neonacismem je důvodem ke svolání dvou podobně zaměřených demonstrací v metropoli.

Posviťme si na ně

První protestní průvod má oficiální název „Posviťme si na neonacisty“ a jeho pořadateli je více než deset organizací. Mezi nimi jsou například sdružení Tolerance a občanská svoboda, Židovská liberální unie, Český helsinský výbor nebo Romea.

„Poprvé od druhé světové války pochodují ulicemi českých měst neonacisté odhodláni páchat násilí, šířit strach a vyvolávat ozbrojené střety nebývalého rozsahu,“ píše se v pozvánce na protestní průvod.

V sobotu na Florenci

Obdobou dnešní akce bude demonstrace, která se uskuteční v sobotu od 14. hodin na Těšnově u stanice metra Florenc. Jejím pořadatelem je Antifašistická akce (AFA). Její název zní „Proti rasistickým pogromům, proti sociálnímu vyloučení, za důstojný život pro všechny!”

“V posledních dvou letech je v České republice patrný nárůst neonacistických aktivit a provokací. Zjevná je i snaha neonacistů proniknout do politiky. K tomu jim poskytla legální zastřešení Dělnická strana, jejíž představitelé ještě nedávno napadali sudetské Němce a nyní řeční na akcích NPD. Není překvapující, že mnohé novodobé nácky, kteří jsou známí svým hajlováním, popíráním holocaustu či násilnostmi, bylo možné spatřit na kandidátkách této strany v nedávných volbách do krajských zastupitelstev,” uvádí Antifašistická akce na svých internetových stránkách.

Před rokem neuspěli

Před rokem neonacisté několikrát demonstrovali svůj antisemitismus provokačními akcemi v Praze a Plzni. Tehdy se proti nim postavilo široké spektrum lidí od radikálních antifašistů až po ústavní činitele. Neonacisté neuspěli. Proto se nyní zaměřili na Romy.

“V říjnu a listopadu provedli v počtu asi 700 lidí dva bezprecedentní pokusy o pogrom na sídlišti Janov, které se nachází na okraji severočeského města Litvínov. Tentokrát jsme se silného odsouzení od politické reprezentace nedočkali. Jak paradoxní – byli pohoršeni, když loni šlo o již neexistující židovskou čtvrť, a nyní, když jde o Romy, strkají hlavu do písku. I to je důkazem toho, že Romové jsou v Česku bráni za občany druhé kategorie,” tvrdí Antifašistická ak­ce.