Vlakové nádraží na Vyšehradě, objekt bývalých vanových lázní na Slupi a dům v Žitné ulici, kde žil jeden z nejslavnějších českých skladatelů Antonín Dvořák. To jsou tři budovy, jejichž osud trápí radnici Prahy 2, ale také nepočítaně obyvatel hlavního města.

Ani budoucnost objektů ale v tuto dobu rozhodně nevypadá růžově. Vedení městské části vadí, že se například o takzvaný Dvořákův dům, známý také jako Bílý lev, dlouhodobě majitelé vůbec nestarají. Chce jim proto prostřednictvím odboru výstavby udělit pokutu. „Vůbec s námi nekomunikují. Z objektu je dnes v podstatě ruina, která hyzdí celý blok. Je to o to víc smutné, že v domě žila světoznámá osobnost, takže je o něj zájem mezi turisty. Je to ostuda. Odbor už zahájil sankční řízení,“ potvrdil tajemník Prahy Michal Kopecký.

Majitelům, kteří se nedostavili k jednání s radnicí, hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Osud budovy není lhostejný ani Společnosti Antonína Dvořáka, která se snaží prohlásit objekt za kulturní památku a chce tak zabránit další devastaci.

Rozhořčeni jsou také v Muzeu Antonína Dvořáka příznivcům slavného skladatele. „Jak je možné, že Praha, kterou tak Dvořák proslavil a která se tak jeho dílem chlubí, nechá dům takovým způsobem zchátrat,“ řekla Jarmila Tauerová z muzea, které se věnuje skladatelovu dílu a životu.

Pokud bude objekt, který je v Pražské památkové rezervaci, chátrat dále, radnice ho může opravit na své náklady. Investici by pak vymáhala po majiteli, vše by mohlo skončit až exekucí.

Sdružení ctitelů hudebního skladatele už také iniciovalo sejmutí busty Antonína Dvořáka z průčelí domu. Obává se totiž o osud sochařského díla z roku 1927. Proti sejmutí se ale postavili magistrátní památkáři.

Dům patří údajně společnosti Armida real estate s. r.o., kterou vlastní Moreuil group inc. se sídlem v Panamské republice. Objekt prý plánuje přestavět na hotel.

Naopak u objektu bývalých vanových lázní Na Slupi, který se vloni proslavil tím, že ho obsadili pražští squateři, došlo k posunu. „Se současnými jednateli máme pozitivní zkušenosti. Plní své sankční povinnosti a také postupně odstraňují nedostatky. Samozřejmě bychom ale byli rádi, kdyby vše šlo mnohem rychleji a dostalo se na celkovou rekonstrukci objektu,“ sdělila starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Z budovy Na Slupi by měl vzniknout zčásti hotel a z části prostory pro rezidenty.

Před očima se pak rozpadá také vlakové nádraží Vyšehrad. „S tím toho ale mnoho nenaděláme. Osud budovy má ve svých rukou drážní úřad. V minulosti jsme se snažili objekt získat, abychom ho mohli opravit, ale nepodařilo se to,“ doplnila starostka.