Starostou Prahy 8 byl stejně jako před čtyřmi lety zvolen Josef Nosek z ODS. Rozhodli o tom na úterním zasedání zastupitelé osmé městské části. Nosek ale pravděpodobně nepovede libeňskou radnici dlouho, ODS s ním totiž počítá v radě hlavního města.

Zde by měl zaujmout pozici náměstka primátora pro oblast územního rozvoje. Až bude zvolen pražským radním, funkce starosty se podle stávajících informací vzdá. Kdo by starostu Noska potom v čele radnice Prahy 8 nahradil, zatím není jasné.

Občanští demokraté se v Praze 8 dohodli na koalici s TOP 09, která má v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 24 křesel. Nosek měl při hlasování dostat 28 hlasů, tedy i od některých opozičních zastupitelů. V radě městské části bude mít ODS pět zástupců, TOP 09 čtyři.
Zástupci starosty se stali Michal Šustr (TOP 09), Vladimíra Ludková a Ondřej Gros (oba ODS). Do rady zastupitelé dále zvolili za ODS Jiřího Janků a Martina Roubíčka, za TOP 09 Markétu Adamovou, Matěje Fichtnera a Vladislava Černého.

Opozici tvoří v Praze 8 ČSSD s 11 mandáty, KSČM s pěti, SZ se třemi a koalice Volba pro Prahu 8 se dvěma zástupci.

Volilo se také v nejlidnatější městské části, tedy v Praze 4. Na koalici se zde již před několika dny dohodla ODS s ČSSD.

Praha 4? Horálek

Zastupitelstvo Prahy 4 zvolilo v úterý na ustavujícím zasedání starostou Pavla Horálka (ODS). Ten tak nastupuje již do druhého volebního období v této funkci. „Chtěl bych se zasadit o to, aby Praha 4 byla čistá a bezpečná. Chceme dál aktivně řešit složitou otázku dopravy, parkování a úklidu na území naší městské části,“ řekl mimo jiné Horálek.

Pro volební období 2010–2014 zastupitelstvo schválilo osmičlennou radu rozdělenou na čtyři uvolněné, tedy placené, a čtyři neuvolněné funkce. Radu budou tvořit dále 1. zástupce starosty Jiří Bodenlos (ČSSD), zástupkyně starosty Ivana Staňková a uvolněný radní Pavel Caldr (oba ODS). Dalšími neuvolněnými radními budou Karel Hurt, Milan Mikunda (oba ODS), František Kadleček a Karel Ptáčník (oba ČSSD). „Členové rady jsou prozatím bez kompetencí,“ tvrdí mluvčí Prahy 4 Žaneta Pilařová.

Zastupitelstvo tak mimo jiné schválilo snížení počtu členů rady z devíti na osm a počtu zástupců starosty z pěti na dva.

LUKÁŠ MAREK a ČTK