Členové hnutí, které je podle jeho zakladatele  Li Chung-č' (Li Hongzhi) pokročilou kultivační metodou školy buddhismu, mezi nimiž bylo i velké množství evropských následovníků, si v Praze průvodem připomněli už 24. výročí pronásledování hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong) čínskými komunisty.

Do pochodu průvodu vyhrával unikátní evropský orchestr Tian Guo Marching Band, který sdružuje hudebníky z více než deseti zemi světa. Samotný průvod začal v půl jedné odpoledne na Hradčanském náměstí a než se přesunul na náměstí Staroměstské, mohly davy turistů i Pražanů v ulicích sledovat dračí a lví tanec, víly nebo bubínky na pásech či obdivovat model zvětšené knihy Zhuan Falun, která je stěžejním dílem zakladatele hnutí Fa-lun-kung. Na Staroměstském náměstí pochopitelně nechyběla ani ukázka cvičení.

Ze Skalecké pouti v Mníšku pod Brdy.
Video, foto: Skalecká pouť v Mníšku nabídla koncerty, trh i oblíbené atrakce

Při projevu Le-pin Ting, jehož otec je vězněn za praktikování Fa-lun-kungu v Číně, připomněl, že člověk nemůže být neutrální ve věci pronásledování lidí za víru v principy pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. „Člověk se musí postavit buď na stranu dobra, nebo na stranu zla,“ uvedl.

„Myslím, že průvod byl pro kolemjdoucí radostným zážitkem plným pozitivní energie a je prvkem, který lidi v dnešní polarizované společnosti spojuje,“ řekla Veronika Sunová, členka zapsaného spolku Asociace Falun Gong České republiky.

Program aktivit v Praze, které se koná u příležitosti smutného výročí pronásledování Falun Gongu KS Číny, pokračuje i zítra - na Staroměstském náměstí.

Neděle 23.července, aktivity na Staroměstském náměstí
8:45 Začátek - petiční akce
9:00 - 11:00 ukázka cvičení Falun
11:00 - 11:30 Vystoupení: Bubny, Lvi, Drak
11:30 - 11:55 Vystoupení: Pochodový orchestr Tian Guo
12:10 - 13:00 Vystoupení: Pochodový orchestr Tian Guo
13:05 - 14:00 Vystoupení: Bubny, Lvi, Drak

Co je hnutí Fa-lun-kung
Fa-lun-kung je učení zveřejněné roku 1992 tehdy jedenačtyřicetiletým Li Chung-č'. Počet příznivců se od začátku zvyšoval a vláda bývalého čínského prezidenta Ťiang Ce-mina odhadovala v roce 1999 počet stoupenců na 70 milionů. Ten rok byl počet členů komunistické strany 60 milionů. Než byl Fa-lun-kung v červenci 1999 zakázán, jeho příznivci se pravidelně scházeli ke společnému cvičení po celé Číně. V samotném Pekingu bylo na dva tisíce takových cvičebních míst. Někteří označují Fa-lun-kung jako duchovní hnutí, zakladatel praxe o něm hovoří jako o „pokročilé kultivační metodě školy buddhismu“. Součástí praxe jsou fyzická, meditativní cvičení. Učení obsahuje prvky buddhismu, taoismu a čchi-kungu. Čínský režim jej označuje za „zlou sektu“ a podrobuje její stoupence tvrdým represím.
Zdroj: Wikipedia