„Průvod pořádáme, abychom upozornili na již 21 let trvající brutální represe čínského režimu vůči milionům lidí, kteří se věnují meditační praxi Fa-lun-kung v Číně," uvedla předsedkyně Asociace Falun Gong České republiky Veronika Sunová. Zároveň se podle ní organizátoři chtějí oproti jiným akcím s kolemjdoucími podělit o pozitivní energii hudby pochodové kapely, pohybů tanečnic či vlnících se draků.

Průvodu se zúčastnila pochodová kapela, kterou tvoří příznivci hnutí z několika evropských zemí. Další účastníci nesli transparenty s nápisy odsuzujícími čínské represe proti hnutí nebo fotografie jejich obětí. Zároveň přihlížejícím lidem, kteří si se zájmem průvod fotili a natáčeli, rozdávali informační letáky. Průvod začal u Pražského hradu na Hradčanském náměstí, poté se vydal na asi dvouhodinový pochod do centra města na Staroměstské náměstí.

Čínští komunisté v hnutí spatřují politickou hrozbu

Meditační praxe Fa-lun-kung pochází z buddhismu. Vznikla v roce 1992 a v krátké době si ji po světě oblíbily miliony lidí. Zahrnuje pomalá, energetická cvičení a klade důraz na hodnoty pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Věnují se jí lidé ve více než stovce zemí.

Původně hnutí v Číně podporovala i vláda, od července 1999 jsou ale jeho členové perzekvováni. Jednou ze záminek k postavení hnutí mimo zákon byla před 21 lety mírumilovná demonstrace zhruba 10 tisíc jeho přívrženců před vládním komplexem v Pekingu, na které požadovali oficiální uznání pro své duchovní hnutí.

Čínští komunisté v hnutí spatřují politickou hrozbu. Jedním z důvodů je údajně to, že za sedm let se meditačnímu cvičení začalo věnovat více lidí, než bylo členů komunistické strany.