Tisíce příznivců legalizace marihuany se v doprovodu živé kapely a elektronických hudebních aparatur v sobotu odpoledne pustili napříč Prahou. Účastníci pochodu se vydali z Karlova náměstí přes Vodičkovu ulici na Václavské náměstí a pak dále přes Jindřišskou na náměstí Republiky a Těšnov. Cílem pochodu se opět stala Štvanice. Zde probíhá vlastní program jehož součástí jsou koncerty, přednášky, diskuse či workshopy věnované otázkám marihuany a jejímu pěstování.  

Konopí je stále kontroverzní téma

V letošním roce chce happening upozornit na to, že i když je u nás léčebné užívání marihuany už několik let zákonem povoleno, pro mnoho pacientů je stále prakticky nedostupné. Pochodem má být také ukončen letošní ročník kampaně Semínka seniorům, při které jsou seniorům na základě čestných prohlášení poskytována konopná semínka zdarma.

Konopí pomáhá při léčbě chronických bolestí lidem, u nichž normální léky nezabírají. Používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou.

Otázka užívání marihuany je ale nejen v České republice stále kontroverzní. Zastánci upozorňují na její příznivé zdravotní účinky a studiemi dokládají, že užívání konopných drog nevede k nebezpečným závislostem. Podle jiných studií nadměrné užívání konopí může vést ke ztrátě kontroly a soustředění, nespavosti, poklesu výkonu nebo depresím.