Podle nové statistiky Eurostatu je hlavní město nejen lídrem vpořadí nových členských států, ale dere se ina přední příčky žebříčků všech evropských regionů. Vsoučasnosti jí patří už dvanáctémísto.
Tato na první pohled lichotivá bilance je však podle odborníků zavádějící, protože bohatství Prahy způsobuje veliká koncentrace firem, ale ne platy Pražanů.
Statistika Eurostatu totiž vychází zpoměřování HDP na hlavu. Hodnotí se tedy peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období vPraze, která se vydělí počtem zdejších obyvatel. Podle člena prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury výsledky statistiky potvrzují, že metropole je stále velmi atraktivní pro řadu českých a zahraničních firem. Zřizují si tu svá sídla a tím vytvářejí pražskýHDP.
Pražané platy akceptují
„Výsledky však nic nevypovídají oplatech a životní úrovni Pražanů. Tato dvě hlediska jsou stále odost nižší než na Západě. Pokud by se hodnotila tato kritéria, určitě by zdejší obyvatelé nestáli vžebříčku tak vysoko,“ uvedl Okamura. Podle nějje fakt, že Pražanémají oproti lidem ze západních metropolínižší platy, běžná tržní záležitost.
Přitom Pražané berou průměrně kolem 27tisíc korun měsíčně, což je oněkolik tisíc korun více než je český průměr. „Je tu určitá nabídka platů a lidé ji akceptují, takže vše je normální,“ dodal Okamura.
Primátora Pavla Béma výsledky statistiky potěšily, ale mrzí ho, že mnoho lidí Praze závidí. „Když se řekne bohatství, vlidech to generuje závist a negativní emoce. Tak je tomu ivpřípadě bohatství Prahy, na kterou se dívají skrz prsty svých emocí malé obce kvůli rozpočtovému určení daní, jiní zase kvůli olympiádě. Ani vláda si svého hlavního města příliš necení,“ řekl DeníkuBém.
Praha zbytku Česka utíká
Závist ostatních regionů se pravděpodobně bude ještě zvětšovat. Výsledky Eurostatu totiž potvrdily, že se nůžky mezi Prahou a zbylými regiony České republiky stále rozevírají. Zatímco HDP na obyvatele včeské metropoli převyšuje celoevropský průměr o60procentních bodů, ostatní regiony však nedosahují ani 75procent průměru Evropské unie, což je řadí do kategorie „rozvojové“.
Po Praze je nejbohatší Středočeský kraj, který se pohybuje kolem 70procent unijního průměru. Na dalších místech jsou Jihočeský a Plzeňský kraj. Nejchudší je naopak Střední Morava, kde HDP na obyvatele činí 59,8procenta celoevropského průměru.
Podle Ladislava Pištory zČeského statistického úřadu se Praha dalším regionům stále vzdaluje. „Je to dlouhodobý jev. Metropole vmnoha měřených hlediscích dlouhodobě dosahuje nejlepších výsledků,“ řekl. Analytik ČSOB Tomáš Sedláček vítá, že díky dobrým výsledkům metropole tečou dotace ze strukturálních fondů do ostatních částí Česka, které se tak budou více rozvíjet. To, že Praha kvůli svému bohatství na dotace nedosáhne, se však nelíbí primátorovi Pavlu Bémovi.
15nejbohatších regionů vEvropské unii
(HDP vpřepočtu na obyvatele, data jsou kroku 2005– novější nejsou kdispozici)
region-HDP v přepočtu na obyvatele v procentech (EU = 100)
Inner London (Velká Británie) 303
Luxembourg (Lucembursko)264
Bruxelles-Cap. / Brussels Hfdst. (Belgie) 241
Hamburg (Německo)202
Wien (Rakousko) 178
Ile de France (Francie) 173
Stockholm (Švédsko)172
Berkshire, Buckinghamshire & Oxfordshire (Velká Británie) 168
Oberbayern (Německo)166
Groningen (Nizozemsko)164
Hovedstaden (Dánsko)161
Praha (Česká republika)160
Utrecht (Nizozemsko) 158
Southern & Eastern (Irsko) 158
Darmstadt (Německo) 158