Zhruba dvě dopravní nehody denně způsobí v Praze řidič, který je pod vlivem alkoholu.
Jenom za loňský rok zavinili opilí motoristé 724 karambolů. Jedna osoba při nich přišla o život a 115 lidí bylo zraněno, z toho jedenáct těžce. Čísla jsou alarmující o to více, že oproti předminulému roku výrazně vzrostla. Podle pražských statistik se předloni alkohol podepsal na 665 haváriích, loni jich přibylo 153.
Neúcta k zákonům i nemístný risk
Nad tím, proč v metropoli za volant usedlo více opilců, policisté kroutí hlavou. Důvodů podle nich může být hned několik. Plno řidičů nemá úctu k zákonům, a také poměrně dlouho trvají přestupková řízení.
Podle Jiřího Duška z pražského dopravního inspektorátu mají rovněž muži zákona více kvalitních technických prostředků, a tím je i vyšší úspěšnost odhalování při dopravních kontrolách na komunikacích.
Neslavní rekordmani
Ze zákona pak musejí policisté všechny řidiče, kterým naměří nějaké promile alkoholu v krvi, vozit do protialkoholní záchytné stanice na Bulovku, kde se hříšníci podrobí testu.
„U většiny lidí zkouška potvrdí tak kolem půl promile alkoholu v krvi, rekordmanem byl před pár měsíci mladík s 5,5 promile. Naboural do pouličního osvětlení a usnul. Nestalo se mu nic jen zázrakem,“ sdělil primář záchytné stanice Vlastimil Chromčák.
Druhou příčku v pomyslném žebříčku má zřejmě řidič kamionu s návěsem. Ten s 3,5 promile alkoholu v krvi nezvládl řízení a sjel do strouhy u silnice. Podle policejních statistik bourají pod vlivem alkoholu nejčastěji řidiči ve věkovém rozmezí 25 až 34 let, kritickým dnem je sobota.
Víkendové volno
„Promítá se do toho víkendové volno. U mnoha řidičů je zjištěn zbytkový alkohol po pátečních společenských akcích nebo se Pražané střetnou na silnici cestou ze sobotní oslavy,“ objasnil Deníku referent správního řízení na pražském magistrátu Oldřich Mařík.
Jak uvedl další z pracovníků, který přijde s dopravními přestupky do kontaktu, tvoří rovněž stále větší část opilých řidičů cizinci, jež se do Prahy přesunuli za prací.
Pozadu nezůstávají ani chodci. Policejní statistiky uvádí, že bylo požití alkoholu prokázáno u 52 lidí, kteří sice dopravní prostředek neřídili, ale nehodu způsobili neopatrným chováním.