Vánočních trhů bude i letos v hlavním městě hned několik. Prvních padesát stánků vyrostlo včera na náměstí Míru. Na svém místě zůstanou do Štědrého dne. „Sortiment je obdobný jako loni – medové perníčky, svícny, svíčky nebo malované hodiny. Chybět nebudou ani tradiční staročeské pochutiny, jakými jsou trdelník nebo punč,“ popsal pořadatel trhu Martin Valovič.

Vánočními trhy již tuto neděli ožije i náměstí Republiky. Přichystal je stejný pořadatel a skončí rovněž 24. prosince.

Největší v centru

Nejvíce stánků se staročeskými výrobky a bohatý vánoční program Pražanům již několik let nabízí Staroměstské náměstí. Trhy zde potrvají celkem 32 dnů. Začnou v sobotu 1. prosince a potrvají do úterý 1. ledna 2008.

„Oproti loňsku využijeme samostatně stojící stánky s občerstvením, abychom lépe obsloužili návštěvníky trhů, ale zároveň zachovali lepší průchodnost náměstím,“ uvedl za pořadatele Libor Votruba. Součástí akce je stejně jako loni dětská staroměstská dílnička, která bude probíhat každý den včetně víkendů.

Trhům na Staroměstském náměstí od 5. listopadu předchází charitativní akce. Lidé si v ní mohou pomocí dárcovských SMS symbolicky kupovat žárovky z vánoční výzdoby Prahy. Jedna stojí 30 korun. Peníze lze darovat prostřednictvím čísla 87777 ve tvaru DMS937.

„Výtěžek z akce, tedy za každou DMS 27 korun, poputuje na konto domova pro děti Klokánek ve Štěrboholích,“ dodala za pořadatele mluvčí vánočních trhů Hana Jurášková. Ve stejný čas jako trhy na Staroměstském náměstí se budou konat pod hlavičkou téhož pořadatele trhy v dolní části Václavského náměstí. Potrvají do 1. ledna.

Zajít lze i jinam

Za staročeskými výrobky, pokrmy, nápoji na zahřátí a doprovodným programem budou moci lidé vyrazit od 4. prosince do Prahy 3. Do 7. prosince ovládnou dopravní hřiště v Jilmové ulici Mikulášské trhy. Stánky každý den odpoledne nabídnou tradiční sortiment jako perníky, dřevěné hračky, ozdoby, keramiku, sušené květiny nebo historické oděvy. Připraveno je také povídání a ukázka historických palných zbraní nebo vystoupení dětské lidové muziky.

Po 7. prosinci budou vánoční trhy probíhat na holešovickém Výstavišti. Doprovodným programem bude kreslení velkoformátového obrazu výtvarnicí Marií Brožovou. Na místě mají být i její další obrazy z cyklu Duše stromů. Jeden z nich bude po skončení výstavy věnován Jedličkovu ústavu. Trhy v Holešovicích potrvají do 16. prosince, ještě před tímto datem na ně navážou trhy hrnčířské a pivní.

K vánočním trhům se letos přidá také Praha 12 a 15. „Osmého prosince pořádáme od 10 do 18 hodin Vánoční trhy v Kulturním centru 12 v ulici Jordana Jovkova,“ potvrdila místostarostka Prahy 12 Zlatuše Rybářová.

Praha 15 chystá Vánoční jarmark na 9. prosinec před hostivařským kostelem Stětí svatého Jana Křtitele. Na programu bude vystoupení studentů vyšší odborné školy a mikulášská nadílka pro děti.

K vidění budou také betlémy

Pražané se mohou v prosinci pokochat i betlémy. V metropoli ně čekají hned na několika místech. Od pátku 23. listopadu do 6. ledna budou historické i současné jesličky k vidění v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu. Na jednom místě bude více než 40 exponátů. Jedním z unikátních je dvě stě let starý deskový betlém namalovaný na karton z Lodhéřova. V Praze se představí vůbec poprvé. „Zapůjčen byl s laskavým svolením z Muzea Jindřichohradecka,“ uvedl sekretář Spolku českých betlemářů Jan Roda. Výtěžek ze vstupného půjde Nadačnímu fondu manželů Livie a Václava Klausových.

Betlémy vystaví i Praha 7. Nepůjde o historické klenoty, ale soudobou práci žáků. Vernisáž bude v aule Základní školy TGM na Ortenově náměstí 19. prosince. (hav)

 

Smrk vyšší než 20 metrů

O víkendu se na cestu do Prahy vydá dvacetidvoumetrový smrk ztepilý. Staroměstské náměstí tentokrát ozdobí strom z obce Dolní Dvůr u Vrchlabí. Kácet se má tuto sobotu. Pozadu s výzdobou nebudou ani další městské části.

„Dendrolog potvrdil, že vytipovaný strom vyhovuje tomu, aby zdobil letošní vánoční trhy,“ uvedla mluvčí trhů Hana Jurášková. Do Prahy má velikán dorazit z neděle na pondělí. Rozzáří se 1. prosince v 17 hodin.

O sedm metrů nižší bude strom na náměstí Jiřího z Poděbrad. „Sloupy veřejného osvětlení zkrášlí 192 světel, na stromech počítáme s 2370 metry světelných trubic a 20 tisíci světelných bodů,“ řekl mluvčí Prahy 3 Jan Sotona. Radnici to vyjde na 580 tisíc korun.

Po dvou letech se vánoční strom rozzáří na Karlínském náměstí v Praze 8. „Půjde asi o 12 metrů vysokou jedli obrovskou, která bude netradičně přímo z Prahy 8, z Ládví,“ uvedl vedoucí odboru kultury Prahy 12 Petr Bambas. Vánočně nasvícený bude Libeňský zámek.

Praha 4 letos vsadí opět na živý rostoucí strom. Ten se rozzáří 3. prosince v 16.30 na náměstí Generála Kutlvašra. „Letos ale nebude strom před radnicí v Táborské ulici. Kvůli lešení na něj není místo,“ dodala mluvčí Prahy 4 Markéta Aulová.

Poprvé vyzdobí Píseckou bránu

Menšího vánočního stromu se dočká i Písecká brána. „Její okolí bude vánočně nazdobeno poprvé, a to proto, že v ní bude až do 6. ledna probíhat vánoční program a mše Jakuba Jana Ryby, které měly loni úspěch,“ řekl mluvčí Prahy 6 Martin Šalek. Strom se rozzáří také u Kaštanu na Bělohorské ulici a na Vítězném náměstí.

Druhý prosincový den se rozsvítí desetimetrový strom Prahy 10, a to v 17 hodin. Vánoční výzdoba bude rovněž v ulicích Vršovická a V Olšinách.

Strom bude zářit rovněž v Sokolovské ulici před radnicí Prahy 9. „Rozvícen bude 3. prosince v 16 hodin a je připraven i krátký program,“ uvedla vedoucí odboru školství a kultury Prahy 9 Helena Kvačková.

Hned dva větší stromy ozdobí Prahu 13. „Jeden bude v atriu radnice, druhý na tržišti u stanice metra Luka,“ uvedl mluvčí třinácté části Samuel Truschka. Za výzdobu dá radnice 70 tisíc korun.