„Praha je specifická mimo jiné vyšším podílem bezdomovců- cizinců, a tedy i těch, kteří pocházejí ze zemí s vysokým výskytem TBC,“ uvedl pro Deník Jiří Wallenfels, vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou z Fakultní nemocnice Na Bulovce.

Statistiku zvyšují cizinci

Konkrétní čísla za loňský rok zatím nemají lékaři k dispozici. V roce 2006 ale bylo podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky v Praze 165 případů tuberkulózy, což je o pětačtyřicet více než v roce předcházejícím. Podle odborníků statistická čísla zvedají cizinci, a to nejvíc z Ukrajiny a v posledních letech také z Vietnamu a ze Slovenska.

V metropoli je podle některých odhadů kolem pěti až šesti tisíci bezdomovců. Je tedy možné, že podíl výskytu nemocnýchTBC je v této skupině vyšší, ale statistiky jej nemohou podchytit. „Nejsou mi známy žádné odhady počtu onemocnění TBC u bezdomovců v Praze, k dispozici mám pouze oficiální statistiky,“ uvedl Wallenfels.

Pražská záchranná služba první pomoci má s pacienty většinou první kontakt. „Jednou v týdnu máme při převozu podezření na onemocnění tuberkulózou,“ uvedl ředitel záchranky Zdeněk Schwarz.

Posádka pak musí preventivně užívat antibiotika, což může způsobit zdravotní komplikace. „Před pěti lety musela sestra z posádky vozu, které vezlo pacienta s podezřením na tuberkulózu, preventivně užívat antibiotika, která jí zničila játra. Málem skončila v invalidním důchodu,“ uvedl Schwarz. Přestože posádky záchranek jsou vystavovány zvýšenému riziku infekce, Schwarz se nebojí, že by zrušení infekčních sanitek v Praze zvýšilo výskyt TBC.

„V metropoli existuje 22 společností, které se zabývají převozem pacientů. Není problém, aby tuto službu také zajišťovaly,“ domnívá se Schwarz. Dodává, že by si provozovatelé těchto služeb neměli vybírat, jakého pacienta povezou. „My také jezdíme pro všechny pacienty,“ dodal Schwarz.

První příznaky jsou nenápadné

Tuberkulóza začíná obvykle v plicích, není-li léčena, může se šířit i na jiné orgány, například močové nebo pohlavní. Nemoc se zpočátku projevuje velmi nenápadně, pouze lehkými horečkami, nevolnostmi, hubnutím, pocením a dráždivým kašlem. Později přichází vykašlávání se žlutozelenými hleny a krví a bolestmi na prsou. Je jasné, že by nemocný měl rychle navštívit lékaře. Rentgenové vyšetření a rozbor hlenu (sputa) nemoc bezpečně odhalí. Tuberkulóza vyžaduje dlouhodobé léčení speciálními léky, pobyt v nemocnici dnes bývá, na rozdíl od minulých let, relativně krátkodobý. Léčba pacienta s TBC je poměrně nákladná. I bez vedlejších komplikací, jako je například tuberkulózní zánět mozkomíšních plen, vyjde i na více než 100 tisíc korun.

TBC v metropoli
Rok Počet případů (z toho bezdomovci)
2003 193 (13)
2004 152 (12)
2005 120 (9)
2006 165 (16)
Zdroj: ÚZIS

Tuberkulóza u cizinců
Stát Počet cizinců
Slovensko 8
Jugoslávie 1
Moldavsko 1
Ukrajina 12
Čína 1
Vietnam 8
Kazachstán 2
Kyrgyzstán 1
Nigérie 1
Pozn.: Údaje jsou za Prahu a rok 2006.
Zdroj: ÚZIS