„K předání štafety došlo kolem třetí hodiny ranní v Podbabské ulici. Dále vedla trasa přes Prahu 6 do centra hlavního města na Karlův most, Staroměstské a Václavské náměstí. Odtud běžec pokračoval na Nuselský most přes Pankrác do Krče,“ uvedla za organizátory Andrea Maršáková.

Dvacítka štafetových běžců byla vybrána ze tří stovek zájemců z mnoha zemí. Mezi vybranými jsou pouze dva profesionální běžci. Jednoznačně převažují amatéři, kteří rádi běhají.

Ještě včera pokračovali běžci z Prahy do Benešova. Celkembude štafeta předána ve 23 českých a moravských městech.

Definitivně Běh pro modrou planetu Českou republiku opustí ve středu 20. června v Českém Těšíně, odkud bude pokračovat do Polska a dále pak do Ruska.

Miliardě lidí chybí voda

Na akci, která začala 1. června v ústředí OSN v New Yorku, se během podílí lidé ze 13 zemí světa. Jejich společným cílem je upozornit na nedostatek pitné vody. Ta na Zemi schází v současné době více než miliardě lidí. Na nemoci způsobené nekvalitní pitnou vodou a špatnou hygienou zemřou každý rok více než dva miliony lidí, většinou dětí.

„Jde o největší hrozbu pro lidstvo, jehož řešení je v našich rukách,“ sdělil k závodu Jin Zidell, zakladatel a ředitel americké nadace Blue Planet Run Foundation, která akci uspořádala. Právě tato nadace prostřednictvím stránky www.blueplanetrun.org shromažďuje peníze, které putují na projekty určené k dlouhodobému zásobování pitnou vodou území především v Asii a Africe. Dosud se nadace podílela na 135 vodohospodářských projektech ve 13 zemích.

Běh pro modrou planetu bude trvat 95 dní a povede přes 16 států severní polokoule. Skonči tmá 4. září v NewYorku.

Běh pro modrou planetu v číslech


- akce odstartovala 2. června v New Yorku a potrvá 95 dní
- zúčastní se jí 20 běžců ze 13 zemí světa
- věk sportovců je od 23 do 60 let
- absolvovat mají celkem 24 460 kilometrů
- trasa vede přes 16 zemí tří kontinentů
- cíl je naplánován na 4. září opět v New Yorku