„Byla jsem objednaná k doktorce, ale cesta byla tak ucpaná, že jsem na prohlídku dorazila s půlhodinovým zpožděním,“ zlobila se Karla Fišerová.

Další desítky lidí cestující směrem na Pohořelec musely počítat s odklonem tramvají 22 a 23.

Naopak lidé bydlící v okolí Chotkových sadů byli většinou nadšeni. Výluka dopravy jim totiž příjemně zklidnila úvod týdne.

„Uzavírka kvůli návštěvě amerického prezidenta mně nevadí, spíš naopak. Konečně je tady klid a dá se volně dýchat,“ řekla Cinzia Bernacconi, která bydlí nedaleko Chotkových sadů.

Podobně situaci vnímalo i několik dalších lidí, které jsme včera oslovili v ulicích U Písecké brány nebo Tychonova. Provozovatelé restaurací a příchozí turisté už tak nadšeni nebyli. Mnozí návštěvníci metropole kvůli bezpečnostním opatřením přišli o příležitost podívat se na Pražský hrad. Jedním z nich byl například i Maximilian Haas z Mnichova. Včera měl poslední příležitost se před odjezdem z Čech podívat na pražskou dominantu.

„Samozřejmě, že je mi to líto, v Praze jsem poprvé. Budu si muset najít nějaký náhradní program,“ řekl. O návštěvu turistů, kteří se nedostali na Hrad, by určitě stáli například v Bílkově vile. Včera ve 14 hodin neměli na seznamu ani jednoho návštěvníka. Podle zaměstnanců této expozice Národní galerie se něco takového ještě dosud nestalo.

Podle ní se do poslední chvíle nevědělo ani to, jestli bude, nebo nebude uzavřena i přilehlá Mickiewiczova ulice. Ta nakonec zůstala průjezdná.

Výrazný pokles návštěvníků zaznamenali i na opačné straně centra metropole.Vinotéka Veronský dům u Karlova mostu měla například v pondělí jenom poloviční tržby, než jaké má běžně. Včera odpoledne zel vinný bar prázdnotou úplně.

Naopak pražští taxikáři žádný rozdíl oproti jiným dnům nezaznamenali.

Policejní opatření v okolí Hradčan se začala postupně uvolňovat od 18. hodiny. Tramvaje začaly jezdit od Chotkových sadů směrem k Pražskému hradu po 19. hodině.