„Poslední tři roky jsme do rozpočtu nezapojili žádné cizí zdroje a ani se s tím nepočítá,“ konstatoval předseda finančního výboru a bývalý náměstek primátora přes finance Petr Hulinský. To oceňuje i opozice, které se ale zadlužení zdá vysoké.

Z 33miliardového dluhu by mělo město do konce volebního období umazat 17 miliard. Není však vyloučeno, že se splácením úvěru se začne o něco později, protože má před sebou mimořádně velké investice. Podle Hulinského by měly spolykat víc než sto miliard korun do roku 2010. Největší z nich je do severozápadní části městského okruhu Malovanka - Pelc Tyrolka, vyčíslená na dvacet miliard. Počítá se také s rozestavěním metra z Dejvic na Ruzyň a zahájením stavby tzv. lehkého metra od hlavního nádraží do Písnice. V tomto případě se bude město snažit využít veřejně soukromého partnerství, tedy pomocí PPP projektu.

Hlavní město je třináctým nejbohatším ze zhruba dvou set regionů Evropské unie. A na hrubém domácím produktu ČR se podílí 23 procenty. Pochlubit se také může nejvyšším standardem v zemi. „HDP na obyvatele, přepočteno paritou kupní síly, se odhaduje na 31 900 eur, což je 143 procenta průměru 25 zemí EU a více než dvojnásobek národního,“ uvedl Hulinský. Toto bohatství se ale negativně promítá do faktu, že Praha tak má omezený přístup k fondům EU a také stát necítí potřebu město podporovat a přispívat třeba na metro, které neslouží jen Pražanům.