Restaurace zvaná Šlechtovka dvakrát vyhořela na konci sedmdesátých let a nyní je už roky v dezolátním stavu, což hodně Pražanů mrzí. „Měl jsem tu své první rande, a když dnes vidím tu zkázu, je mi do breku,“ říká osmdesátiletý důchodce Petr Kozub. Praha 7, která má budovu od roku 1996 ve své správě, po několika neúspěšných pokusech najít nájemce, který by z vlastní kapsy zaplatil rekonstrukci odhadovanou na sto šedesát milionů korun, nyní mění taktiku. „Budovu opravíme na vlastní náklady a až potom nejdeme provozovatele. Jsou to velké peníze, ale budeme je shánět postupně. Obrátíme se na magistrát a část chceme čerpat i z evropských fondů,“ sdělil Martin Vokuš z úřadu městské části Prahy 7.

Lidé se obávají, že restaurace do případné rekonstrukce nevydrží

Pražská radnice je prý připravena podílet se finančně na obnově restaurace. „Chceme, aby se tomu místu vrátila zašlá sláva. Se sedmou městskou částí se určitě dohodneme na spolupráci, stejně jako se to v minulosti podařilo na Praze 6 při obnově Ladronky,“ řekl radní Pavel Klega. Hodně lidí se obává, že než začne rekonstrukce, tak chátrající budova zanikne. „Spadne nám to brzy akorát na hlavu,“ myslí si například inženýr Jiří Souček z Bubenče. Podobné názory plné beznaděje a skeptismu byly při nedávné anketě Deníku ve Stromovce docela časté. Obavy lidí ještě zvyšuje fakt, že minimálně do roku 2011 rekonstrukce nezačne.

Až v té době má skončit výstavba silničního tunelu Blanka, který povede pod restaurací. Před dokončením tunelu se s pracemi nemůže začít. „Potom však chceme co nejdříve pracovat na obnově,“ slíbil Vokuš. Historická budova podle zastupitelů do té doby nespadne, protože je dostatečně chráněna. „Navíc zde neustále provádíme měření. Pokud by výsledky nevypadaly dobře, hned něco podnikneme,“ dodal radní Klega. Do Šlechtovy restaurace byl před dvěma lety zaveden plyn, voda a elektřina a společnost Metrostav zajišťující výstavbu Blanky zároveň opravila střechu a objekt staticky zajistila.