Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by mělo být zhruba pět hospicových lůžek na sto tisíc obyvatel. Hlavní město by jich tak potřebovalo kolem šedesátky. Je jich všaksotva polovina.
„Jsme naplněni. Když se třeba vnoci stane, že někdo zemře, hned následující den jsme schopni příjmout dašího pacienta,“ sdělil ředitel jediného pražského hospicu ležícího vpražských Bohnicích Josef Heller. To, že se řada potřebných opravdu přijetí nedočká, Deníku potvrdil. „Máme vytvořenou čekací listinu, a podle ní rozhodujeme. Samozřejmě přednost mají ti, kteří mají nemocného člověka doma, a nemohou se něj starat. Lidé vnemocnicích nebo vjiných zařízeních tak čekají oněco déle,“ doplnil.
Postavíme hospic vlastní
Některé městské části jsou ale sproblematickou situací srozuměny natolik, že se rozhodly: postavíme hospic vlastní.
Za několik let by tak podobná zařízení mohla vyrůst například vPraze 4nebo 11. „Měl by fungovat zhruba do dvou let na pozemku bývalých jeslí vMalovické ulici. Počítáme skapacitou zhruba třicet lůžek, což je pro takové zařízení optimální,“ sdělila mluvčí čtvrté městské části Markéta Aulová. Podle ní budou přijímáni přednostně lidé žijící vtomto obvodu.
Sobdobnou myšlenkou si pohrávají ina Jižním Městě. „Plánujeme postavit dům pro seniory, jehož součástí by byla právě hospicová část. Vsoučasnosti ale teprve hledáme pozemek. Museli jsme požádat hlavní město, protože všechny volné parcely jsou buď soukromé, a nebo patří magistrátu,“ uvedl místostarosta Prahy 11Jan Meixner.
Umístění vhospicu je pro smrtelně nemocné Pražany oproti LDN lepší především vjednom: Jejich příbuzní je tu mohou navštěvovat neomezeně dlouho, a dokonce unich mohou ipřespat. Oproti LDN se ale do nich nepřijímají lidé sneurologickými stavy jako je třeba Alzheimerova choroba, protože takoví pacienti před sebou mohou mít iroky života. Šanci na přijetí mají naopak lidé vkonečných fázích různých chorob.
Právě lidé sneurologickými problémy, stařeckou demencí či Parkinsonovou chorobou pak většinou končí vnemocnicích nebo léčebnách.
Nedostatek míst ale hlásí také běžné senior domy. VPraze se na umístění čekají řádově měsíce až roky. „Máme přetlak zhruba pěti set žádostí,“ přiznala sociální pracovnice domova pro seniory na Zahradním městě. Například sedmá městská část plánuje, že postaví dům nový. Stát by měl vTusarově ulici a podle mluvčího sedmé městské části Martina Vokuše letos rozpočet městské části počítá sčástkou na projekt 6milionů korun na přípravu výstavby objektu.
(Tereza Vodvářková, Lucie Boháčová)