Záměr Národní knihovny postavit novou budovu na Letenské pláni naráží na odpor další významné skupiny. Vedle některých architektů protestujících proti neregulérnosti soutěže na podobu budovy, začínají svou nespokojenost vyjadřovat i pražští politici ODS, kteří mají v zastupitelstvu většinu. Kvůli tomuto rozložení sil ve vedení města a faktu, že knihovně ještě nepatří městské pozemky pod plánovanou stavbou, je postoj zastupitelstva pro realizování budovy rozhodující.

„Názor valné většiny zastupitelů za ODS je ten, že místo na Letné pro žabí hlen, jak knihovně říkáme, není zrovna vhodné,“ sdělil Deníku místopředseda zastupitelů za ODS David Vodrážka, podle kterého by Praha mohla mít s futuristickou stavbou architekta Jana Kaplického v blízkosti Hradčan problém u organizace UNESCO. Vodrážka si dokáže tuto stavbu představit v Praze 13.

Chobotnice vedle mrakodrapů?

Podle primátora Pavla Béma by však o knihovně v této fázi neměli rozhodovat politici, ale odborníci. „Aniž bych chtěl ubírat zastupitelům za ODS právo se k chobotnici na Letné vyjádřit, tak v této chvíli mohu potvrdit, že takové hlasování není na pořadu dne. Říjnové zastupitelstvo o Národní knihovně jednat nebude a s velkou pravděpodobností ani listopadové,“ řekl Bém, kterému se Kaplického návrh líbí, ale jeho umístění do centra Pražské památkové péče přesto považuje za nešťastné.

Podle něj by moderní stavba knihovny mohla zatraktivnit severní terasu města na Proseku či v Letňanech, ale také například pankráckou pláň, kde pravděpodobně vyrostou mrakodrapy. Město prý podle Béma hledá jinou lokalitu už tři měsíce. Primátor zároveň zdůraznil, že vedení hlavního města bude i nadále podporovat, aby v metropoli byla postavena moderní národní knihovna, ať už v jiných parametrech na Letné, nebo někde jinde.

Na hledání jiného místa není čas

Představitelé Národní knihovny (NK) se však ani po negativních signálech nechtějí rozběhnutého projektu vzdát. „Umístění stavby přeci podpořilo minulý rok jednomyslně zastupitelstvo, máme zde už vítěze mezinárodní architektonické soutěže na její podobu, takže není důvod vystupovat z rozběhnutého vlaku,“ uvedl ředitel NK Vlastimil Ježek. Podle Ježka by však hledání nového místa celý projekt zbytečně zdrželo a do pár let by možná nastal ostudný kolaps Klementina v centru Prahy.

„Nové prostory skutečně potřebujeme co nejdříve, jsme už na hranici kapacity. Nechceme přece dopadnout tak, abychom kvůli nedostatku místa dávali za pět let nuceně všechny dokumenty do krabic a skladovali je na chodbách,“ sdělil Ježek, který však připouští úpravy Kaplického projektu. Budova by prý mohla být menší, nebo mít jinou barvu. „Sám pan architekt Kaplický měl v návrhu, se kterým se zúčastnil soutěže, pět barevných řešení. Takže si myslím, že bychom se k tomuto tématu mohli vrátit a mohla se najít všeobecná shoda. A na menší velikosti bychom se určitě také dohodli,“ dodal Ježek, který tedy zůstavá optimistou, že knihovna bude nakonec stát skutečně na Letné.

close zoom_in

Jan Kaplický: Pro Česko je to ostuda

Světoznámý architekt Jan Kaplický, autor návrhu podoby Národní knihovny na Letné, se domnívá, že nynější situace kolem stavby způsobí České republice velkou ostudu v zahraničí.

Co říkáte tomu, že se nyní zvedla vlna nevole pro chobotnici?

Nevím, co na to říct. Jsem jen architekt. Je to názor pouze jedné politické strany. To silně připomíná komunistický režim. Přece se jedna vládní strana nemůže vytahovat, že přehlasuje kulturu.

Zastupitelé za občanské demokraty uvádějí důvody, že stavba může narušit panorama Prahy jako mrakodrapy na Pankráci a Česko může mít problémy s organizací UNESCO.

To je úplný nesmysl a naprostá fáma. V komisi, která projekty posuzovala, byla zástupkyně z UNESCO.

Dalším argumentem, proč se stavba nelíbí, je špatná dopravní obslužnost Letné.

Takže čtyřicet tisíc návštěvníků Sparty bude dopravně dobře obslouženo, zatímco dva tisíce, které v průměru denně knihovnu navštíví, nikoli. To je divné. Když si spojíte dohromady politiku, fotbal a Národní knihovnu, kdo asi ustoupí? Budou to knihy, které hnijí.

Jste ochoten souhlasit s tím, aby projekt byl přestěhován na okraj Prahy?

Ale proč? Vždyť stanoviště na Letné bylo v podmínkách zadání soutěže. A město pozemky pro stavbu knihovny také převedlo.

Uvažujete o tom, že budete pro Českou republiku navrhovat stavby a účastnit se do nějakých dalších architektonických soutěží?

Do soutěže už vůbec nepůjdu. Navíc si myslím, že žádná architektonická soutěž s mezinárodní účastí už nemůže v Čechách být. Současný stav okolo knihovny je velkou ostudou pro Českou republiku v zahraničí. Po včerejšku se domnívám, že Česko je mnohem izolovanější než před lety.

close zoom_in

Milníky na cestě k nové budově

Listopad 2004 – První konzultace zástupců NK s představiteli města, kteří s umístěním novéNKna Letné souhlasili.

Prosinec 2004 – NK předkládá vládě investiční záměr a s pražskými radními podepisuje Memorandum o spolupráci na projektu nové knihovny.

Duben až červen 2005 – Investiční záměr podpořilo několik výborů parlamentu.

Leden 2006 – Rada města jednomyslně schválila návrh na úplatný převod stavebních parcel na západním okraji Letné Národní knihovně.

16. května 2006 – Byla vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž na novou budovu NK.

30. června 2006 – Uzávěrka přihlášek. Do soutěže se přihlásilo 355 návrhů. 2. března 2007 – Byly oficiálně vyhlášeny výsledky soutěže. Zvítězil návrh architektonického týmu Future Systéme vedeného Janem Kaplickým.

Květen 2007 – Prezident Klaus prohlašuje, že vlastním tělem zabrání stavbě knihovny.

11. října 2007 – Prostřednictvím Lidových novin zastupitelé za ODS chobotnici odmítli.