Zachována zůstane Chodovská tvrz, jež ovšem přejde pod nově zřízenou obecně prospěšnou společnost (Kulturní Jižní Město, o.p.s.), a KC Zahrada. Na pronájem Zahrady je však vypsáno výběrové řízení, a pokud se nenajde vhodný nájemce, přejde i tento dům pod nově vytvořenou o.p.s. Tu povede asistent radního Jiřího Janečka (ODS) Miroslav Šmíd.

Podle slibu starosty Dalibora Mlejnského (ODS) děti zrušením Klubky o zájmovou činnost nepřijdou. Tu prý převezme dům dětí a mládeže, který po Klubce zdědí mimo jiné i budovu. Rodiče se ale obávají o kvalitu pořadů. „Mám strach, aby byly pořady v domě dětí stejně dobré jako v Klubce,“ řekla maminka dvou dětí Jarmila Bartáková, která za Klubku bojovala. Současné změny, označované opozicí za novodobou kulturní revoluci, vyplývají z plánu radnice zbavit se kulturních příspěvkových organizací tím, že je všechny přemění na samostatně výdělečné firmy. Právě proto byla vytvořena společnost Kulturní Jižní Město. Ta bude spravovat knihovnu, Chodovskou tvrz a možná i kulturní centrum Zahradu. Jejím ředitelem se stal asistent radního Janečka Miroslav Šmíd.

A právě personální obsazení trápí opozici. „Nevíme, kdo pan Šmíd je, jaké zkušenosti s vedením kulturních společností má. Nikdy nám ho nikdo nepředstavil,“ stěžovala si na včerejším zasedání zastupitelka Radka Soukupová (VPM). Starosta tedy nového ředitele představil. „Je to poradce radního Janečka na magistrátu. Má spoustu zkušeností v médiích, pracoval jako novinář,“ řekl. Předsedkyně správní rady společnosti Lenka Petrová později dodala, že měl nejlépe zpracovanou koncepci na provoz zařízení. „Chtěl bych tam mít výstavy, využít historické hodnoty a navrátit tam folklórní akce, dám prostor také začínajícím umělcům,“ nastínil včera Deníku svůj záměr Šmíd. Zkušenosti prý má, protože v minulosti pořádal mnoho kulturních akcí.

Stávající provoz ve všech zařízeních bude ukončen 31. srpna 2007. Od prvního září si na sebe kulturní domy začnou v nové podobě vydělávat samy. Radnice už bude podporovat pouze vybrané akce prostřednictvím přidělených grantů. Tímto opatřením se prý ušetří několik milionů korun ročně. Zvolený postup se ale hrubě nelíbí opozici. „Materiál, na jehož základě rada zcela mění kulturní politiku na Jižním Městě, je napsán na třech stranách formátu A4 stylem žáka základní školy. Pokládám si otázku, zda pan radní pro kulturu Česal je správným člověkem na správném místě,“ zdůraznil zastupitel Jakub Ježek ze Strany zelených.