Legendy českého rapu PSH zpívají o Jižním Městě jako o periferii, kde člověku každá cesta mezi paneláky bere kus duše. Tahle část metropole bývala vždy specifická, jakési „betonové ghetto“. Bohužel pouliční divočina 90. let jako by nezmizela a jen se přesunula na radnici.

Městská část se skoro 80 tisíci obyvateli se zmítá poslední roky v politické krizi, aktuální skandál způsobil na červnovém jednání zastupitelů exstarosta Štyler (Hnutí pro Prahu 11).

„Normální výraz v ODS“

Během bodu o dotačním programu v sociální oblasti v narážce na úspory radního Petra Jiravy (ANO) řekl: „Proč s lítostí v srdci nezačal škrtat peníze – 15 milionů – na poradčíky, trafikanty a jinej židobolševickej materiál, který máte v radě.“

Posléze se Štylera snažil hájit člen stejného klubu Martin Farmačka s tím, že „židobolševik je normální výraz v ODS“. Narážel na nadávku Miloslava Mihálika v roce 2013 – kdy tu vládl kontroverzní starosta a dnes opoziční zastupitel Dalibor Mlejnský – směrem k Ladislavu Kosovi, současnému senátorovi a jednomu ze zakládájících členů hnutí, které reprezentuje právě i exstarosta Štyler.

Ten svým výrokem prý chtěl jen upozornit na fakt, že koaliční TOP 09 se nechala na Jižním Městě dva roky podporovat komunisty. Šéf místní buňky a místopředseda pražské organizace Jakub Lepš totiž před pěti lety navrhl Štylerovo odvolání.

Rada Prahy 11 na začátku července vyzvala oba zastupitele, aby zvážili rezignaci, nebo se aspoň veřejně omluvili. Od antisemitských slov se úřad distancoval.

Ozvala se Židovská obec Praha

Dění si všimla i Židovská obec. „Nestačí konstatovat, že jde o nevychovanost, nedostatek sebekontroly či obyčejnou lidskou hloupost. Použít citované vyjádření může pouze jedinec, jehož vnitřní osobnostní výbava je vystavěna na primitivní nenávisti,“ uvedl předseda František Bányai.

„Co jsem chtěl říct, jsem řekl. Nechci to dál komentovat,“ vyjádřil se Štyler pro Pražský deník a opřel se znovu i do místostarosty Martina Sedekeho (ODS), jehož asistentem je František Adámek, bývalý tajemník ÚV KSČ a někdejší poslanec za sociální demokracii.

Bez ohledu na Štylerovo chování je situace na radnici nepřehledná. Kluby ANO, ODS a TOP 09 se STAN požadují odchod radní Zuzany Ujhelyiové (Piráti), která má v gesci školství. Ředitelé škol si totiž v otevřeném dopise stěžovali na zřizovatele, kterým je městská část.

Piráti odmítají „tupé padání hlav“

Pirátská strana se však cítí být uražena útoky od hnutí ANO a tento krok odmítá. Místo toho nabídla koaličním partnerům post starosty či dorovnání počtu zastupitelů. „Jako Piráti odmítáme tupé padání hlav, chceme skutečný rozbor a řešení všech problémů,“ řekl radní Martin Duška.

Po komunálních volbách v roce 2018 se rodila vládnoucí koalice dlouho a v bolestech. Úřad je současnými hádkami „paralyzován“ už od dubna. Štylerův „židobolševik“ pak byl poslední kapkou. Jižní Město tak občanům musí připadat stále jako (betonová i politická) „džungle“.