Představitelé čtyř stran „upekli“ novou koalici, kterou protistrana v podobě většiny odcházející radniční vlády označuje za výsledek puče a zrady na voličích, už po poledni. Schůze skončila až kolem půlnoci, byť začala už v 16:00. Na Žofíně nebo u on-line přenosu na oficiální facebookové stránce radnice vydrželi jen ti nejotrlejší diváci a žurnalisté.

Jak došlo k překreslení politické mapy Prahy 1?

Prohlášení nové koalice
„Programové prohlášení nové rady bude schváleno a zveřejněno maximálně do dvou měsíců. Tím se nové vedení odlišuje od odvolané rady vedené bývalým starostou Pavlem Čižinským, která svůj konkrétní veřejný programový dokument neměla,“ uvedly ve společném prohlášení MY, CO TADY ŽIJEME, ODS, TOP 09 a ANO 2011.

„Rozhodli jsme se po zralé úvaze. Manažerské selhání dosavadního starosty Pavla Čižinského vyvolalo koaliční krizi, k níž jsme přistoupili korektně. Bohužel ani tři týdny od zahájení dohodovacího řízení se nedostavila od našich dosavadních partnerů žádná sebereflexe ani nabídka,“ uvedl ještě před podpisem koaliční smlouvy a zasedáním zastupitelů Hejma (STAN).

Právě Hejma, který už byl starostou Prahy 1 v letech 2006 – 2009 v barvách ODS a v Čižinského koalici zastával post místostarosty, se stal novým lídrem první městské části. Čižinskému z hnutí Praha 1 sobě, které vyhrálo předloňské komunální volby, vyčítá jeho nástupce především momentální situaci na radnici. „Zavládla tam atmosféra nedůvěry k úředníkům a snaha o importování výchovných metod z Prahy 7,“ prohlásil Hejma.

Na radnici se opět bude krást, tvrdí Piráti

K Čižinského řízení úředního aparátu měli vážné výhrady i dosud koaliční Piráti. Ti však nicméně označují konec dosavadní sestavy jako „návrat starých časů“. A varují před tím, že se na radnici „opět bude krást, rozdávat byty městské části pod cenou kamarádům, nebo pronajímat nebytové prostory pro herny nebo noční kluby“.

Podle končícího pirátského místostarosty Pavla Nazarského dokázala jeho rada i díky vstřícnému přístupu magistrátu „posunout městskou část od pochybných praktik ‚devadesátkových podnikatelů‘ do 21. století.“ Hejma i jeho noví partneři považují tato varování za nesmyslné strašení. Pokračovat podle něj budou projekty zaměřené na eliminaci negativních dopadů turismu či hazardu, snahy o kultivaci Václavského náměstí a také o zklidnění dopravy. „K tomuto cíli ale hodláme jít s větším rozmyslem a v dialogu s obyvateli,“ dodal Hejma.

V nové sedmičlenné radě zasedne kromě Hejmy z jeho klubu jako první místostarosta Petr Burgr (KDU-ČSL) a také známý choreograf a režisér Michal Caban za Iniciativu občanů. ODS bude zastupovat místostarostka Eva Špačková, která dostane na starosti hlavně školství, a Richard Bureš, jenž bude mít v gesci dopravu. Po jednom zástupci budou mít TOP 09 (Jan Votoček) i ANO (Karel Grabein Procházka).

Těsná většina jednoho hlasu

Nový starosta Hejma si podle podepsaného dokumentu vezme za svá oblasti územního rozvoje, výstavby, veřejného pořádku, prevence kriminality, komunikace s veřejností a chtěl by ve spolupráci s vedením hlavního města vyřešit také Nemocnici Na Františku.

V pětadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít koalice v novém formátu většinu s třinácti hlasy, protože o jeden nedávno přišla. Martin Kotas, který získal ve volbách mandát na kandidátce uskupení My, co tady žijeme, totiž z klubu vystoupil poté, co jeho kolegové ukončili spolupráci s Čižinského radou. Kromě radních z Praha 1 sobě a Pirátské strany zamíří do opozičních lavic také Petr Kučera (Zelená pro jedničku).

Mimořádnou schůzi zastupitelstva, během které byly nakonec změny potvrzeny, provázel velký zájem veřejnosti. Jednací sál v paláci Žofín zaplnili jak příznivci, tak odpůrci Pavla Čižinského. Slogany na transparentech vyzývaly „po konci mafie bratrů Čižinských“. Jiné naopak konstatovaly: „Podporujeme starostu Čižinského“. Další pak třeba volaly po „pokračování privatizace za jasných podmínek“.

Ačkoliv v rámci mimořádné schůze není v programu pevný bod občanských interpelací (to až na řádném zasedání 21. ledna), na úterním jednání mohli občané Prahy 1 a politici s přednostním právem promluvit k určitému bodu programu. Jako obhájci dosavadní koalice vystoupili s projevem také senátoři Václav Hampl, Ladislav Kos a Marek Hilšer.

„Dohoda přispívá k nedůvěře v demokratické mechanismy. Je mi to líto, že spojily zdánlivě protichůdné strany,“ prohlásil bývalý rektor Univerzity Karlovy a profesor Hampl, který byl zvolen jako nezávislý s podporou lidovců a Zelených. 

Poslanec Michálek měl ostrý verbální spor

Jaroslava Janderová, předsedkyně místní buňky ODS a zastupitelka hlavního města, se pak pustila do kritiky starosty Čižinského. „Ukazuje se, jak je jednoduché pošpinit jméno přes najatou klaku na facebooku,“ řekla Janderová, která čelí nařčení, že nenahlásila korupci na stavebním úřadu. „Dokážu odpouštět, ale jednu věc vám budu odpouštět velice těžko, občany Prahy 1 jste poštval proti sobě. Vykopal jste hluboký příkop, který se bude zakopávat. Nejste a nebyl jste dobrým starostou Prahy 1,“ dodala Janderová, která přečetla SMS zprávy, kde se naopak snaží situaci řešit.

Předsedající Hejma po jejím projevu, kdy se sálem ozýval smích a výkřiky, musel lidi v sále uklidňovat: „Chovejte se slušně, zachovejte důstojnost, prosím.“ Na pořádek dohlíželo dokonce i několik strážníků městské policie.

Poslanec Jakub Michálek (Piráti) posléze řekl, že dohoda o nové koalici vznikla z nejasných pohnutek. Připomněl rozpad koalic v Praze 4 i 5, kde také došlo k přeskupení vlád díky „nečekaným spojením“ ODS, TOP 09 a ANO. Zároveň varoval před dezinformační kampaní ve stylu proruských webů. Tato kampaň podle Michálka pronikla i na zastupitelstvo Prahy 1, kam přišel muž s transparentem „Stydíme se za tebe, Pavle“ s logem Pirátské strány.

Podle Michálka nešlo o člena Pirátské strany, ale jednalo se o provokatéra. Kvůli této záležitosti se pirátský poslanec dostal i do ostrého verbálního sporu se starším mužem. Podle webu Novinky pak dav na pirátského poslance křičel: „Táhni, komunisto. Jdi se oběsit. To je jak v roce 1948. Neplač!“ Transparent navíc pravděpodobně nemířil na exstarostu Čižinského, ale týkal se spíš pirátského zastupitele Nazarského.

My, co tady podnikáme

Ve prospěch Čižinského a spol. každopádně promluvila i většina z početné řady občanů přihlášených k diskuzi. „Úspěch nebo neúspěch koalice bude ležet na bedrech tří zastupitelů z My, co tady žijeme. A já si nedokáži představit, že to dopadne dobře,“ prohlásila jedna z řečnících občanek. Podle dalšího řečníka hájí Hejmovo uskupení především zájmy podnikatelů a mělo by se přejmenovat na My, co tady podnikáme.

Diskuze před hlasováním trvala přes tři hodiny. Řešila se ožehavá témata jako krátkodobé pronájmy typu Airbnb, parkování či rušení nočního klidu či zvyšování nájmů a privatizace obecních bytů. Končící radní se chválili za dosavadní práci a apelovali, aby jejich nástupci v započatých projektech a otevřenosti a transparentnosti radnice pokračovali. 

„Lidé vám uvěřili, že máte kouzelnou hůlku a všechny problémy vyřešíte,“ vzkázal občanský demokrat Bureš, který podle svých slov starostu Čižinského při práci moc nepotkával. „Dlouhodobý cíl máme stejný, jenom jsme volili jiné metody. Chovejme se politicky a respektujme, že vznikla nová koalice,“ řekl zastupitel za ODS, která skončila v komunálních volbách na podzim 2018 druhá za vítězným hnutím Praha 1 sobě.

Po více než třech hodinách vystoupil také starosta Čižinský, který označil Votočkovu důvodovou zprávu o odvolání radních městské části za „absurdní nehoráznost, které už nikdo ani nebere vážně.“ Kritizoval i fakt, že nikdo z iniciátorů politické změny v Praze 1, nedorazili na pondělní debatu s občany.

Čižinský zmínil také fakt, že bývalé vedení centrální městské části (z něhož se někteří politici opět vrací do rady městské části) v čele s neoblíbeným starostou Oldřichem Lomeckým (dříve TOP 09) čelí trestnímu stíhání kvůli prodeji nemovitostí pod cenou, což členům ODS a dalším parlamentním demokratickým stranám na rozdíl od případu premiéra Andreje Babiše (ANO) nevadí.

Čižinského se na dálku zastal i jeho bratr Jan, který je jedním z magistrátních lídrů a šéfem hnutí Praha sobě. Těžko říct, co tento radniční otřes provede s už tak chatrnou koalicí Pirátů, Čižinského hnutí a uskupení Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL).