Podle upravených vyhlášek má být nově zakázáno provozovat pouliční umělecké aktivity za účasti zvířat, ať už aktivně, nebo pasivně. Co se týče žebrání, hlavní město plánuje zakázat tuto činnost se zvířaty pravděpodobně jen na vybraných místech, místo celoplošného zákazu.
„Vše, co se vzdáleně přibližuje týrání zvířat je z mého pohledu nepřijatelné. Zneužívat tvora, který se nemůže bránit k vydělávání peněz považuji za nemravnost,“ uvádí primátor Prahy Bohuslav Svoboda.
Tento krok přichází po jednání zástupců hlavního města, včetně náměstka primátora Jiřího Pospíšila, s Ministerstvem vnitra ČR. Praha již dříve žádala o novelizaci vyhlášek, ale ministerstvo mělo k návrhům některé připomínky, které nyní projednávalo.
„K první vyhlášce upravující využívání zvířat při buskingu ministerstvo nemá námitky. Při žebrání se zvířaty je situace složitější. Plošný zákaz žebrání se zvířaty by totiž mohl být v rozporu s judikaturou Ústavního soudu a Evropského soudu pro lidská práva, který vnímá žebrání jako základní lidské právo. Zákaz by se tak mohl týkat zřejmě pouze určitých míst ve městě,“ vysvětlil náměstek Pospíšil.
Konkrétní lokality, kde by zákaz žebrání za přítomnosti zvířat měl platit, město momentálně projednává. Mělo by se ale jednat zejména o centrum Prahy, kde je nyní žebrání povoleno.
Navrhované změny mají za cíl ochranu veřejného pořádku a bezpečnosti občanů. Žebráci často využívají zvířata k získání většího soucitu od kolemjdoucích, což může být rizikové, protože chování zvířat je nepředvídatelné a může vést ke zraněním.
Podobná rizika jsou spojena i s vystupováním, tzv. buskingem. Při uměleckých produkcích nemohou umělci zajišťovat nepřetržitou kontrolu nad zvířaty, což může ohrozit bezpečnost diváků. Umělecké vystoupení může vyvolat nečekané reakce, jako je hluk nebo záblesky z fotoaparátů, na které mohou zvířata reagovat nepředvídatelně. Děti mají navíc tendenci zvířata hladit, což může zvířata stresovat a děti ohrozit.
Zákaz účasti zvířat na pouličních produkcích by mohl mít také pozitivní efekt na ochranu zvířat, protože se objevují případy, kdy umělci využívají zvířata pouze jako pasivní doplněk ke svým vystoupením.
Obsah novely vyhlášek bude projednán legislativním výborem Zastupitelstva hl. m. Prahy a zastupitelé by je mohli schválit v říjnu 2024.