Dosud Praha přispívala církvi na provoz památníku, letos dostala 300 tisíc korun. Dvacetiletá smlouva skončila letos v květnu. „Bylo by do budoucna vhodné oddělit provoz krypty od provozu kostela. I s ohledem na to, že půjde do kin film Atentát, který by mohl zvýšit zájem," vysvětlila předsedkyně. Do památníku se platí vstupné 75 korun pro dospělé a 35 korun pro studenty, podle Fuschové by památník pod správou VHÚ byl přístupný zdarma a město by přispívalo jen na provoz.

Členové výboru se na budoucnosti památníku neshodli, znovu se tak k tématu plánují vrátit na zářijovém jednání. „Celý ten památník by bez té církve nebyl. Řešení je techniky možná dobré, ale ideově chybné," uvedl na jednání člen výboru, zastupitel Albert Kubišta (TOP 09).

Operace Anthropoid

Parašutisté československých výsadků Anthropoid, kteří měli provést atentát na Heydricha, se dostali na území protektorátu v prosinci 1941. Na Heydricha Jan Kubiš a Jozef Gabčík zaútočili 27. května 1942.

Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy a nacistický teror vyvrcholil vyhlazením Lidic a Ležáků. Výsadkáři se skrývali přes tři týdny. Nakonec je zradil jeden z nich – Karel Čurda. Na základě jeho informací se německé policii podařilo parašutisty vypátrat v kryptě kostela.

Boj s německou přesilou nepřežil ani jeden z parašutistů. V kryptě padli Adolf Opálka, Gabčík, Kubiš, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. Němci popravili i biskupa Gorazda za to, že jim poskytl úkryt.

Atentát na Heydricha připomíná od roku 2009 také památník přímo v Libni v Praze 8. Stojí přímo v místě, kde parašutisté na Heydrichův vůz zaútočili.

Čtěte také: Praha hledá nájemce prázdných pavilonů holešovické tržnice