Podle Hodka by mohlo vzniknout pracoviště s noční pohotovostí doplněné dvěma či třemi lůžky v prostorách bývalé prádelny na ploše asi 180 metrů čtverečních. „Návrh zatím není moc dokreslený. Počítá s tím, že město by nemocnici pomohlo s investicí, provoz by pak hradila sama," řekl Hodek.

Nemocnici Na Františku

Návrh musí ještě projednat městská část. Už loni přišla s nápadem, že by se vyčleněním prostor v Nemocnici Na Františku mohl částečně vyřešit problém opilých lidí, kteří se nevejdou na záchytku a v nemocnici stejně skončí. Zatím jediná protialkoholní záchytná stanice v Praze na Bulovce má jen 22 míst.

Péče o bezdomovce

Praha letos začala nemocnicím přispívat na materiál, který použijí na péči o bezdomovce. O další peníze na investice, kterými by nemocnice oddělily péči o bezdomovce či jiné zanedbané osoby od ostatních pacientů, si prozatím požádaly nemocnice Na Bulovce, Královské Vinohrady a Motol. Žádají na úpravy ambulancí, pogumované matrace nebo masky na eliminaci pachů. Přidělení peněz musí ještě schválit radní.

V Praze je asi 4000 bezdomovců, kromě nemocnic jim zdravotní péči poskytují neziskové organizace a městské centrum sociálních služeb.

Čtěte také: Praha pošle nemocnicím 1,5 milionu korun za péči o bezdomovce