Místo původně plánovaných dvou stovek heren do konce roku z ulic města zmizí necelých osmdesát.

A to i přesto, že ještě v úterý radní odsouhlasili, že z ulic města ubude 256 míst, kde se provozují výherní hrací automaty. Podle primátorova náměstka pro bezpečnost Rudolfa Blažka (ODS) bude 147 heren přísněji sledovaných.

Druhá šance pro hazard

„Do konce dubna budou muset odstranit poutače a reklamy z ulic,“ vysvětlil Blažek s tím, že osud těchto podniků bude zastupitelstvo řešit na jaře příštího roku. S jeho návrhem ale řada opozičních zastupitelů nesouhlasila.

„Za naprosto zarážející považuji pozměňující návrh náměstka Blažka ke svému vlastnímu tisku. Nejprve v úterý prohlašuje, že desítky heren po Praze zruší a najednou dostávají tyto herny jakousi podivou druhou šanci,“ konstatoval zastupitel Miroslav Poche (ČSSD) s tím, že se ukazuje, že si majitelé heren mohou dovolit cokoli. Opozice se domnívá, že pravidla by měla být mnohem přísnější.

„Zavedli jsme principy regulace, přístroje nesmí být ve vzdálenosti 50 metrů od základních škol, školek a budov, která jsou v majetku obce, nebo v nich sídlí městské úřady či magistrát,“ popsal Rudolf Blažek (ODS).

Praha 6 je nejpřísnější

Vyhlášku o regulaci hazardu nakonec zastupitelstvo odsouhlasilo. Automaty budou v provozu od 10.00 do 24.00 hodin. Pouze zástupci Prahy 6 si vymohli výjimku. „Je velmi těžké určit místo, kde automaty mohou být a kde ne. Děti se s nimi při cestě ze školy mohou narazit na herny, které v zakázané oblasti nejsou,“ sdělil Tomáš Chalupa, starosta šestého obvodu a požádal, aby v jeho obvodu byla otvírací doba heren od 16.00 do 24.00 hodin. Podle Chalupy tak děti budou mít k hazardu omezenější přístup.

Vedení metropole trápí kasina a videoterminály. Do jejich provozu a umístění totiž města a obce nemohou zasahovat, protože tato kompetence je pouze v rukou státu, respektive ministerstva financí. V metropoli je celkem 50 kasin. „Ministerstvo financí novelu slibuje již dlouho. Pokud s ní nepřijde do půl roku, bude ji Praha sama iniciovat,“ řekl Blažek.