Na problémy, které zrušený autobus seniorům působí, upozornila Deník sedmasedmdesátiletá vedoucí klubu důchodců Jordana Jovkova na Praze 12 Eva Marušková. Redakce Deníku pak spolu s ní vyzkoušela, jak obtížně se lidé nyní k poliklinice dostávají, obzvlášť, pokud mají problémy s chůzí.

Eva Marušková minulý týden vyrazila na koncert Iva Jahelky. „V pátek 9. února pořádala Radnice pořad Zpívající právník. Protože Jahelku mám ráda, přišla jsem už hodinu před představením. Když jsem uviděla Jahelku, šla jsem k němu a předala jsem mu článek Deníku a krátké jednostránkové popsání celé situace,“ popsala Marušková příhodu.

Zrýmovaný autobus 165

Ivo Jahelku, známého také pod označením „zpívající právník“, příběh inspiroval, a tak krátce před vystoupením složil krátkou veršovánku, kterou Deníku povolil publikovat:

Že prý parta zmetků, na vás něco ušila,
stošedesátpětku autobus vám zrušila,
že teď máte pakárnu, málo je to zajímá,
však se o tu kampaň Deník extra zajímá,
tak ať se vám brzy vrátí zpět linka stošedesátpět.

Básnička zazněla hned v úvodu představení a z publika se poté ozvalo několik žádostí o opakování.

„To byla taková infantilní básnička, kterou jsem napsal v šatně tři minuty před tím, než jsem šel na pódium. Někdo mi dal před vystoupení text článku a já jsem na to právě reagoval tou veršovánkou. Šlo o takový vtípek, o tom tématu nic nevím,“ komentoval pro Deník se smíchem zpívající právník Ivo Jahelka. Tento český advokát je známý popularizátor práva, folkový písničkář a kytarista. Z jeho produkce pochází třeba skladby Cikánská balada nebo Balada o úrazu snoubence Pepy.

Zmíněnou autobusovou linku 165 zrušil organizátor pražské hromadné dopravy (ROPID) loni v květnu. Trasa vedla ze Zbraslavi až na Jižní Město. Došlo k tomu v souvislosti se zavedením nové tramvajové trati mezi Modřany a Libuší. Podle Pražské integrované dopravy byla stavba tramvajové trati, která spojuje Modřany s centrem Prahy linkou 27, z 60 procent hrazena z fondů Evropské unie a podmínkou této dotace bylo odstranění souběhu s jinou dopravou.

LP přepis - Ivo Jahelka - Soudili se:

| Video: Youtube

Třeba paní Maruškové cesta z bytu na polikliniku trvá pěšky víc jak půl hodiny. Autobus 165 jí ale ještě před necelým rokem stavěl přímo u nemocnice. Teď, když se chce přiblížit tramvají, trvá jí cesta déle. „Bylo náledí. Jak jsme měli chodit třeba na rehabilitaci nebo k lékaři? Chodili jsme pěšky, protože k poliklinice nic nejede. Když jedeme tramvají, je to daleko od stanice tramvaje. A ten, kdo bydlí na Libuši, to má zase daleko na tramvaj,“ vysvětlila Deníku.