Hlavní město bude mít další přírodní park.

Návrh na zřízení parku už dostal za úkol připravit odbor životního prostředí. Poté ho opět musí schválit rada hlavního města.

„Chceme především zachránit přírodu kolem říčky Rokytky. Základem parku je v současné době existující zalesněný hřeben Smetanka se starým dubohabrovým porostem,“ řekl v úterýna tiskové konferenci radní hlavního města pro životní prostředí Petr Štěpánek (SZ).

Doplnil, že zamýšlený přírodní park představuje krajinářsky pozoruhodný komplex zachovalé příměstské krajiny v blízkém centru města.

Značné rozšíření zeleně v metropoli

Území navrženého přírodního parku je vymezeno vodním tokem Rokytka a jeho údolní nivy, Kyjským rybníkem a zástavbou starého Hloubětína. Z východní strany navazuje na přírodní park Klánovice - Čihadla.

„Společně vytváří území zeleného klínu táhnoucího se od východního okraje Prahy do centra,“ uvedl radní s tím, že nové území výrazně přispěje k rozšíření zeleně na území hlavního města Prahy. Území rozděluje vytížený silniční tah Průmyslová, který chce magistrát překonat nadchodem pro pěší.