Zoo Praha je jednou z mála evropských zemí, která tento vzácný druh tropických šelem chová.

V celé Evropě je pak pouze deset institucí, ve kterých lze vydry hladkosrsté spatřit, avšak většina z nich je v Británii, kde plánovaný transport případné samičky ztížilo vystoupení Velké Británie z Evropské Unie. Samičku se nakonec podařilo získat z francouzské Zoo Bourbansais. 

close Nová samice vydry hladkosrsté tráví oproti samci hodně času ve vodě. Má rovněž výraznější hlasový projev. info Zdroj: Oliver Le Que, Zoo Praha zoom_in Nová samice vydry hladkosrsté tráví oproti samci hodně času ve vodě. Má rovněž výraznější hlasový projev.

Byla to "láska na první očichání". Když se vydry poprvé uviděly, přiběhly k sobě, očichaly se a od té doby jsou nerozluční. 

Návštěvníci vydří pár naleznou v pavilonu Indonéské džungle na ostrově naproti makakům vepřím.

Jsou od sebe mohou dobře rozeznatelní. Samička je viditelně světlejší než sameček a tráví více času ve vodě. Nejaktivnější jsou vydry ráno ihned poté, co se zoologická zahrada otevře. Jsou obratnými lezci, kteří k překvapení návštěvníků vyšplhají i do větví stromů.

Vydry hladkosrsté žijí ve volné přírodě v Indii a v Indonésii. Díky velkému úbytku a znečištění mokřadů, které jsou jejich přirozeným prostředím, dochází i k úbytku počtu samotných vyder.

Jejich počty klesly během posledních třiceti let téměř o třetinu. Z toho důvodu jsou na Červeném seznamu ohrožených druhů a jsou zařazeny do kategorie zranitelný.