„Já bych řekl, že nyní jsou ve fázi vzájemné tolerance, která se pomalu blíží náklonnosti. Winkleigh nově dovoluje Cooperovi sdílet s ní noru, což je ve vombatím světě jasným projevem sympatie,“ popisuje situaci chovatel David Vala.

Samička Winkleigh dorazila do zoo v dubnu. Nejprve musela splnit povinnou měsíční karanténu, později se ale zabydlela v expozici v Darwinově kráteru a na nový domov si dobře zvyká.

| Video: Youtube

„Stále častěji chodí do výběhu, ačkoliv na rozdíl od laxnějšího Coopera trochu lumpačí. Vyšplhala například do jednoho z květináčů, jehož zeleň pak zdevastovala. Coopera nic takového za půl druhého roku, co je v Praze, nenapadlo,“ dodává Vala. Ukazuje se tak i vysoká míra individuality jedinců.

Největší šance spatřit tento nový pár mají lidé nejlépe ihned po otevření zoo či naopak v podvečerních hodinách. Avšak v neděli 11. června během Dne s vombaty čeká na návštěvníky ve 14 hodin speciální komentované krmení.

Akce je inspirována výkumem "vombatího chlapce" Petera J. Nicholsona, který v 60. letech v Austrálii sesbíral poznatky o životě těchto vačnatců a jeho studentská práce, kterou sepsal v pouhých patnácti letech, dala zákald dalším vědeckým výzkumům. 

Činnost malého výzkumníka si budou moci zájemci vyzkoušet přímo v areálu na Veselovského louce. Tématické aktivity jako hrabání, měření nor, hledání pokladů, vombatí řeči nebo netypický způsob obrany budou moci průzkumníci zaznamenávat do Deníku badatele a za plnění úkolů získávat drobné odměny. 

Zdarma čekají návštěvníky i komentované prohlídky Darwinova kráteru od 10, 13 a 15 hodin.

Program

14.00 Komentované krmení vombatů - Darwinův kráter
11.00, 12.00, 16.00 Komentovaná setkání u vombatů - Darwinův kráter

10.00 – 16.00 Badatelské stanoviště - Veselovského louka a okolí
   - Hledání pobytových stop
   - Hrabání nor
   - Měření nor
   - Poklady v norách
   - Komunikace vombatů
   - Malý velký vombat
   - Netypická obrana
   - Vršení kostek
   - Kreativní dílna