V minulém týdnu přišla ze Zoo Praha radostná zpráva, když chovatelé oznámili narození druhého luskouního mláděte. Nyní je již jasné, že se také jedná o samičku. Podle mluvčího zoologické zahrady Filipa Maška zjištění pražských chovatelů potvrdili na základě zaslaných fotografií i odborníci z tchajwanské Taipei Zoo.

Malé samičce se nyní velmi daří a postupně přibývá na váze. „Mládě přibírá každý den zhruba deset gramů. Pokud vše půjde stejně dobře jako doposud, tak tento týden bude mít už čtvrt kilogramu,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Matka má dostatek mléka a mládě rychle roste. Zatím to vypadá, že ho nebudeme muset přikrmovat, jako tomu bylo loni v případě Šišky.“

Jméno pro malou samičku vybere samotná veřejnost. Do poledne 16. července mohou zájemci zasílat své návrhy, ze kterých chovatelé následně vyberou pět favoritů. O finálním výběru pak rozhodne veřejnost hlasováním v anketě v Zoo Praha. Výsledek se následně dozvíme během slavnostních křtin, které plánuje Zoo Praha na neděli 28. července.

Kamery umožňují chovatelům nepřetržitě sledovat dění v luskouním hnízdě. Run Hou Tang se ukázala být starostlivou matkou:

Kamery umožňují chovatelům nepřetržitě sledovat dění v luskouním hnízdě. Run Hou Tang se ukázala být starostlivou matkou. | Video: Zoo Praha

Malá samička luskouna krátkoocasého je už druhým mládětem samice Run Hou Tang a samce Guo Baa, kteří přišli do Zoo Praha před dvěma lety. Přestože je chov jediných savců s šupinami v lidské péči velmi náročný, minulý rok Zoo Praha jako první v Evropě úspěšně odchovala mládě, samičku Šišku. Ohrožení luskouni jsou aktuálně nejvíc nelegálně obchodovanými savci světa – kvůli masu i svým šupinám.