Medvědice se narodila v roce 2003 rodičům Boře a Alíkovi přímo v pražské zoologické zahradě. Podle chovatelů se jednalo o medvěda s neuvěřitelnou energií. Ke svému přišla zábavnou cestou. 

„Pohlaví mláděte chovatelé tehdy ještě neznali, ale po prvotním rychlém vyšetření usuzovali, že se jedná o samečka – a tak dostalo od hudebníka Petra Hapky jméno Albert. Když se později ukázalo, že je domnělý samec vlastně samice, stačila drobná úprava jména – a z Bertíka byla Berta," uvedli zástupci Zoo Praha.

Situace v medvědí rodince byla velmi proměnlivá. Nějaký čas tvořila Berta se svou maminkou Borou velmi semknutou dvojici. Když ale Berta dospěla, musely být samice od sebe oddělené a chovatelé je drželi zvlášť. Klid do rodiny vnesl příchod medvědího samce Toma v roce 2009. Všichni tři medvědi se totiž skvěle sžili a Tom s Bertou tvořili dokonale sehraný pár. Dováděli ve vodě, zkoumali obdržené hračky a nebo si užívali chladivého sněhu nebo speciální medvědí zmrzliny.

Lední medvědi v Zoo Praha:

| Video: Youtube

V prostoru stávající expozice ledních medvědů Bertu již žádná jiná samice nenahradí a návštěvníci zde tedy uvidí jen samce Toma.