Jsou již dva týdny, kdy Zoo Praha na začátku června přepravila koně Převalského do Kazachstánu. A zvířatům se daří, podle chovatelů se v místních podmínkách dobře adaptují.

V jedné ohradě jsou spolu rodáci z Dolního Dobřejova, kde Zoo Praha vede chovnou stanici. Jsou to tříletý Zorro, stejně stará Zeta II a čtyřletá Ypsilonka. V sousední ohradě pak nyní "bydlí" čtyři klisny, které byly do Kazachstánu přepraveny druhým letounem z Berlína. Pětiletá Tessa, čtyřletá Wespe, Umbra a nejmladší tříletá Sary. Tyto klisny čeká příští jaro spojení s jiným hřebcem, aby od začátku byla na místě geneticky pestrá populace.

Obě skupiny již využívají celý prostor aklimatizačních ohrad a naučily se také vstupovat do jezírek a pít z nich. Důležité rovněž bylo, by si všech sedm koní zvyklo i samo na sebe, což vypadá, že se daří. Je to totiž klíčové pro vytvoření zdravé sociální struktury tamní populace.

Podle mluvčího pražské zoologické zahrady Filipa Maška tým Zoo Praha, který na místě monitoruje chování koní, už také zpozoroval první pokusy hřebce Zorra o páření s klisnami.

Záběry z dronu z Kazachstánu. | Video: se svolením Zoo Praha

Situaci oceňuje i ředitel zahrady Miroslav Bobek. Podle něj je velmi slibná a jako zásadní vyzdvihuje aktivitu mladého hřebce, který pochopil svou roli stát se vůdcem harému.

„Zatím mají koně k dispozici přístřešek, ale ten se jim výhledově uzavře, aby si stále více zvykali na život pod širým nebem. Stěžejní bude zima, během které je třeba zjistit, zdali si koně vyhrabou potravu z pod sněhové pokrývky. Nejpozději příští jaro je pak čeká tzv. soft release, tedy otevřou se jim brány těchto obrovských ohrad a oni svým tempem zamíří do zcela volné přírody," doplnil.

Bobek zároveň doplnil, že význam návratu posledních divokých koní do Kazachstánu má několik úrovní.

„Jednak jde o druh ohrožený vyhubením, který se vrátil na území svého historického výskytu. Současně přítomnost tohoto velkého kopytníka pomůže celému ekosystému – trusem budou koně šířit semena rostlin, hnojit stepní půdu a díky svým velkým kopytům v zimě umožní vodě lépe se dostat k vegetaci pod sněhem. V neposlední řadě jde o symbolickou rovinu, která souvisí s kulturou tamních obyvatel a jejich hledáním svébytné národní identity,“ řekl.

Koně Převalského se do stepí středního Kazachstánu vrací po stovkách let. Zoo Praha chce do tamní přírody přepravit celkem 40 koní v průběhu příštích čtyř let. Takový počet koní by měl v ideálním případě zajistit životaschopnou populaci, která se bude dál množit bez zásahů člověka, podobně jako je tomu v západním Mongolsku. Další transport koní Převalského do Kazachstánu je naplánován na příští květen nebo červen.