Šestadvacetiletý samec Kisumu se druhý lednový den poprvé stal otcem. Jeho další mládě by se mělo narodit za čtvrt roku samičce Kijivu.

„Radujeme se z prvního gorilího mláděte narozeného v pavilonu Rezervace Dja,” uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, „Naše radost je o to větší, že jím pokračuje příběh slavné Moji. Narozením mláděte se zúročilo obtížné rozhodnutí rozdělit dosavadní skupinu goril a přivézt nového samce. Jen díky tomu jsme ale do Prahy získali Mojinu dceru Duni a můžeme gorily rozmnožovat,“

Kurátor savců Pavel Brandl uvedl, že i přesto, že Duni je prvnička, zvládla vše bez problému a porod byl rychlý. 

„První kontrakce jsme pozorovali zhruba ve čtvrt na devět večer, přičemž už o necelou hodinu později bylo mládě na světě,“ popisuje průběh porodu Brandl s tím, že samičku Duni při porodu nejvíce pozoroval sedmiletý sameček Ajabu, který byl doposud poslední gorilí mládě narozené v Zoo Praha.

Den po porodu, tedy ve středu 3. ledna, zůstává Rezervace Dja pro veřejnost uzavřena. Od čtvrtka se znovu otevře, ale s tím, že před expozicí goril bude platit přísný zákaz používání fotoaparátů a kamer.

Gorilí rodina v Zoo Praha je pohromadě:

Zdroj: Youtube

„Věřím, že gorilí mládě přivede do nedávno vybudovaného pavilonu Rezervace Dja další desetitisíce návštěvníků a že jeho popularita přispěje k ochraně goril v Africe,” řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková.