„Tiko má první narozeniny a dělá nám radost. Pořád pije mateřské mléko, ale už zkouší ochutnávat i zeleninu. Od své matky Taluly se odvážně vzdaluje stále častěji a také dál. Avšak jakmile ho něco vyleká, tak zapíská, a v tu ránu ho běží zachránit maminka, ke které se přitulí,“ říká vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.

Chápani jsou na své matky velmi úzce vázáni. Na rozdíl od starosvětských opic (gueréz či kočkodanů), v jejichž tlupách se o potomky stará několik dalších "tetiček", malého Tika mohou návštěvníci spatřit výhradně po boky své matky Taluly.

| Video: Youtube

„Zábavné hry malého chápana mohou lidé sledovat téměř kdykoliv. Nejlepší je dopoledne a brzké odpoledne, avšak vzhledem k jejich denní aktivitě a všeobecné houževnatosti se na chápaním ostrově něco děje prakticky neustále. Z pohledu návštěvníků jsou tak velmi atraktivním druhem,“ doplňuje Martin Vojáček.

Tiko žije v pětičlenné skupině, kterou tvoří jeho rodiče, dominantní pár samce Benjiho a samice Taluly, jeho tříletá sestra Tianna a nepříbuzná samička Peťula. 

Pražská zoo se řadí mezi nejúspěšnější evropské chovatele tohoto kriticky ohroženého poddruhu. Mládě se zde rodí pravidelně zhruba každé tři roky od roku 2007, přičemž chov začal v roce 2005.

Chápani se obecně vyznačují chápavým ocasem, který připomíná spíš pátou končetinu. Díky tomu se dá jejich název ze španělštiny či angličtiny přeložit jako „pavoučí opice“. Chápan středoamerický mexický je stromovým primátem a ve své domovině proto trpí především kácením lesů. Podle odhadů klesla jejich populace za poslední tři generace o alarmující čtyři pětiny.