„Na konci roku již tradičně představujeme veřejnosti takzvané zvířecí sirotky. Nejde přitom jen o to, abychom získali podporovatele jejich chovu, ale také o představení méně známých či přehlížených zvířecích druhů,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Sám se domnívá, že každé zvíře je něčím zajímavé a zájem lidí si zaslouží. „Gorily, vombati, lachtani nebo luskouni na sebe strhávají rozhodující díl pozornosti. Nyní se snažíme, aby se jí dostalo méně atraktivním zvířatům.“

Adoptivní rodiče se zároveň stanou členy klubu přátel zoologické zahrady a jsou zváni na významné společenské akce jako je zahájení sezony, výroční slavnost nebo setkání sponzorů. A jaká zvířata hledají své adoptivní rodiče? Savci, ptáci i ryby.

Gundi saharský

Pouštní hlodavec z pavilonu Afrika zblízka je zaručeně nejchlupatější figurant letošního výběru. Je charakteristický pro své kompaktní tělo, velké oči a nadměrně působící kůži. Ta do jisté míry vytváří záhyby, které mohou připomínat psa šarpeje.

close Letošní skupina zvířecích sirotků je odhalena, přičemž jejich tváře už zaplnily veřejný prostor nejen v Praze a dalších českých městech, ale i ve virtuálním prostoru. QR kódy na plakátech představují nejsnazší formu adopce, Gundi saharský. info Zdroj: Zoo Praha zoom_in Letošní skupina zvířecích sirotků je odhalena, přičemž jejich tváře už zaplnily veřejný prostor nejen v Praze a dalších českých městech, ale i ve virtuálním prostoru. QR kódy na plakátech představují nejsnazší formu adopce, Gundi saharský.

V zimním období jsou v pavilonu namačkaní na sobě a vyhřívají se pod topnou lampou.

Kagu chocholatý

Nejvzácnějším zvířetem z výběru je kagu chocholatý. Svým vzhledem připomíná volavku, ale ve skutečnosti nemá žádné blízké příbuzné, jedná se o endemit Nové Kaledonie (organismus, který vznikl a je rozšířen jen v určitém omezeném území a nikde jinde se nevyskytuje, pozn. red.). 

close Letošní skupina zvířecích sirotků je odhalena, přičemž jejich tváře už zaplnily veřejný prostor nejen v Praze a dalších českých městech, ale i ve virtuálním prostoru. QR kódy na plakátech představují nejsnazší formu adopce. Kagu chocholatý. info Zdroj: Zoo Praha zoom_in Letošní skupina zvířecích sirotků je odhalena, přičemž jejich tváře už zaplnily veřejný prostor nejen v Praze a dalších českých městech, ale i ve virtuálním prostoru. QR kódy na plakátech představují nejsnazší formu adopce. Kagu chocholatý.

V jeho domovině ho neohrožovali žádní predátoři, proto ani neumí létat. S příchodem Evropanů na ostrovy tam však byly zavlečeny krysy a kočky, kvůli kterým se dnes jedná o ohrožený druh. V zoo je tento půvabný pták vynikající svou párovou věrností naprostou raritou.

Kakadu havraní

Zástupcem z Darwinova kráteru je pro letošek elegantní australský druh kakadu havraní. Ten svou černou barvou s oranžovým vlnkování narušuje obecný stereotyp o bílých kakadu. Své papouščí rysy nezapře barevnými ocasními pery.

close Letošní skupina zvířecích sirotků je odhalena, přičemž jejich tváře už zaplnily veřejný prostor nejen v Praze a dalších českých městech, ale i ve virtuálním prostoru. QR kódy na plakátech představují nejsnazší formu adopce. Kakadu havraní. info Zdroj: Zoo Praha zoom_in Letošní skupina zvířecích sirotků je odhalena, přičemž jejich tváře už zaplnily veřejný prostor nejen v Praze a dalších českých městech, ale i ve virtuálním prostoru. QR kódy na plakátech představují nejsnazší formu adopce. Kakadu havraní.

Podle své domorodé mytologie dokážou věštit příchod dešťů svým hlasitým projevem.

Ostnák jihoamerický

Zajímavostí tohoto okřídlence jsou jeho superschopnosti. Díky mimořádně dlouhým prstům rozkládá svou váhu a dokáže chodit po vodní vegetaci, například po leknínech. 

close Letošní skupina zvířecích sirotků je odhalena, přičemž jejich tváře už zaplnily veřejný prostor nejen v Praze a dalších českých městech, ale i ve virtuálním prostoru. QR kódy na plakátech představují nejsnazší formu adopce. Ostnák jihoamerický. info Zdroj: Zoo Praha zoom_in Letošní skupina zvířecích sirotků je odhalena, přičemž jejich tváře už zaplnily veřejný prostor nejen v Praze a dalších českých městech, ale i ve virtuálním prostoru. QR kódy na plakátech představují nejsnazší formu adopce. Ostnák jihoamerický.

Svou rozvážnou chůzi předvádí v Rákosově pavilonu.

Psohlavec Batesův

Nový přírůstek v Zoo Praha se teprv začíná rozkoukávat, své adoptivní rodiče ale také hledá. Tento zelený hroznýšovitý had má vůbec nejdelší zuby mezi nejedovatými hady a návštěvníci ho mohou spatřit v pavilonu Terárium.

close Letošní skupina zvířecích sirotků je odhalena, přičemž jejich tváře už zaplnily veřejný prostor nejen v Praze a dalších českých městech, ale i ve virtuálním prostoru. QR kódy na plakátech představují nejsnazší formu adopce. Psohlavec Batesův. info Zdroj: Zoo Praha zoom_in Letošní skupina zvířecích sirotků je odhalena, přičemž jejich tváře už zaplnily veřejný prostor nejen v Praze a dalších českých městech, ale i ve virtuálním prostoru. QR kódy na plakátech představují nejsnazší formu adopce. Psohlavec Batesův.

Tento vzácně chovaný plaz si své rodové jméno vysloužil svým tvarem hlavy. 

| Video: Youtube

Duhovka Bleherova

Na závěr seznamu nesmí ve vánočním období chybět ani zlatá rybka. Duhovka mimo své zbarvení upoutá pozornost i nápadně vysokým hřbetem, zejména u samců. I přes svůj výrazný vzhled byla pro vědu objevena ale až v roce 1982.

close Letošní skupina zvířecích sirotků je odhalena, přičemž jejich tváře už zaplnily veřejný prostor nejen v Praze a dalších českých městech, ale i ve virtuálním prostoru. QR kódy na plakátech představují nejsnazší formu adopce. Duhovka Bleherova. info Zdroj: Zoo Praha zoom_in Letošní skupina zvířecích sirotků je odhalena, přičemž jejich tváře už zaplnily veřejný prostor nejen v Praze a dalších českých městech, ale i ve virtuálním prostoru. QR kódy na plakátech představují nejsnazší formu adopce. Duhovka Bleherova.

Jejich hejno můžete navštívit u akvária v Indonéské džungli.