Tito fascinující tvorové, kteří se vyskytují výhradně na Madagaskaru a jsou i největší šelmou tohoto afrického ostrova, nyní obývají Pavilon šelem a plazů, kde si návštěvníci mohou prohlédnout samce i samici. V budoucnosti se očekává, že vytvoří chovný pár.
Fosy jsou známé svou schopností dokonale se přizpůsobit životu v korunách stromů. Díky své neuvěřitelné pohyblivosti a ohebnosti zvládají šplhat i hlavou dolů, což z nich činí vynikající lovce v hustých lesích Madagaskaru. Přestože jsou to samotářská zvířata, v období páření se setkávají na specifických stromech, kde probíhá jejich každoroční shromažďování.
„Fosy nyní zvědavě prozkoumávají vnitřní expozici. Až si na nový domov zvyknou, chovatelé jim zpřístupní i venkovní výběh,“ říká Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha.
Oba noví obyvatelé pražské zoo se narodili minulý rok a do Česka přicestovali ze zahraničí. „Podle doporučení koordinátora Evropského chovného programu (EEP) budeme samce a samici spojovat až po dosažení pohlavní dospělosti. Mláďat bychom se tak mohli dočkat pravděpodobně za dva roky,“ dodává Pavel Brandl.
Fosy patří mezi nejohroženější druhy na světě. Jako endemický druh Madagaskaru jsou vedeny na Červeném seznamu IUCN jako zranitelný druh, jehož populace za poslední tři generace klesla o 30 %. Tento pokles je přičítán především ztrátě přirozeného prostředí a pronásledování ze strany místních obyvatel, kteří je považují za škůdce. Fosám totiž vedle lemurů, jejich hlavní kořisti, občas padne za oběť i drůbež, což vyvolává konflikty s lidmi. Navíc se stále zmenšují plochy lesů, kde mohou tyto šelmy přežívat.
Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do života těchto vzácných šelem.