Ve čtvrtek 6. dubna slavnostně otevřel náměstí, na které městská část plánuje umístit i food truck s občerstvením, starosta Prahy 3 Michal Vronský.

„Dokončená rekonstrukce odpovídá naší ambici, aby se z Žižkova náměstí opět stalo místo vhodné pro odpočinek a vzájemné setkávání. Věřím, že kultivace zdejšího prostředí přispěje k posílení sousedských vazeb – ať už propojením s místní uměleckoprůmyslovou školou, nebo budoucím využitím náměstí pro venkovní kavárnu,“ říká starosta Prahy 3 Michal Vronský a dodává: „Čekáme, až nám pražský magistrát plochu schválí jako tržní místo. Následně ji nabídneme k provozování občerstvení. Rádi bychom zde měli food truck se stolečky a židlemi, kde si lidé budou moci v klidu posedět a vychutnat si kávu.“

Největší proměnou prošel na náměstí povrch. Původní zámková dlažba byla nahrazena mlatovou plochou, která účinně vsákne dešťovou vodu. „Na místo jsme instalovali veřejné osvětlení, které zde dříve chybělo. Díky tomu se lidé mohou na náměstí cítit bezpečněji. Osvětlení bude možné v nočních hodinách ztlumit, aby nepůsobilo rušivě a dosáhli jsme úspor energie,“ přibližuje Jan Bartko, radní Prahy 3 pro životní prostředí.

Zároveň byly na náměstí vysazeny nové stromy a keře i záhony trvalek. Obnovou prošly i lavičky, které byly nahrazeny novými.

Ve spojení s občany vzniklo ve zrekonstruované části náměstí i pět panelů. Jeden z nich bude informovat o historii místa, další poslouží jako výstavní plochy uměleckoprůmyslové škole, která na náměstí sídlí.

| Video: Youtube

„Jsme rádi, že ve spolupráci s Prahou 3 můžeme veřejně prezentovat umělecké obory, které vyučujeme, stejně jako práce našich studentů. Je to cesta, jak užité umění více přiblížit širšímu publiku. Budu rád, když se naše výstavy stanou jedním z důvodů, aby se lidé na Žižkově náměstí zastavili a strávili zde příjemné chvíle,“ říká Pavel Kovářík, ředitel Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové a střední uměleckoprůmyslové školy.