Radní hlavního města rozhodli, že tři nálezce pokladu, kterými byli ukrajinští dělníci, odmění. Každý z nich dostane 200.000 korun.
Podle ředitelky muzea Zuzany Strnadové bylo dnešním rozhodnutí rady stvrzeno, že předměty se staly vlastnictvím hlavního města a že přejdou do sbírek Muzea hlavního města Prahy.
"Přestože Praha nemá povinnost nálezce obdarovat, je správné, že tak učinila. Nálezci poctivým jednáním přispěli k tomu, že se Praha stala vlastníkem hodnotných věcí," řekl novinářům radní Václav Novotný (TOP 09). Podle něj tak bude odměna motivací pro případné další nálezce.
Součástí pokladu jsou stříbrné příbory, flakony na voňavky, náramky, poháry, tácy, podnosy, svícny a další předměty denní potřeby, dále stovky mincí od pražských grošů z doby Václava IV. a Vladislava Jagellonského přes pruské tolary, ruské carské rubly až po prvorepublikové peníze. Předměty pocházely převážně z první poloviny 20. století. Cena pokladu byla odhadnuta na zhruba 6,28 milionu korun podle aktuální ceny stříbra na trhu.
Pozůstatek stříbrnické dílny
"Pravděpodobně se jedná o pozůstatek stříbrnické dílny," řekla kurátorka muzea Pavla Státníková. Podle ní část předmětů zřejmě měla sloužit k dalšímu zpracování, samostatně by tak neměly vysokou cenu. "Sbírka je pro nás cenná jako celek, jako doklad historie stříbrnické dílny," dodala.
Pracovníci muzea chtějí nyní sbírku zpracovat a zjistit více o původu dílny. Poté by mohly být předměty vystaveny, muzeum uvažuje i o sepsání publikace.
Předměty byly do skrýše v domě v Duškově ulici uloženy buď před druhou světovou válkou, nebo těsně po válce, tedy před rokem 1948. Podle některých odborníků by mohl být autorem předmětů pražský stříbrník a cizelér Josef Vokurka, který byl činný v oboru do roku 1908. Poklad byl po nalezení uložen v Muzeu hlavního města Prahy a byla vyvěšena výzva pro případné majitele. K pokladu se ale nikdo nepřihlásil, a tak připadl městu.
Čtěte také:
Dělníci nalezli téměř půl tuny stříbra v zazděném světlíku
Majitel pokladu se nenašel, půl tuny stříbra čeká v muzeu