Přednášky historiků a cestovatelů, autorské čtení z nového bestselleru, ukázky tradičních tanců, koncerty, alegorický průvod a samozřejmě tmavé i zelené pivo a irská whisky. Oslavy patrona Irska svatého Patrika budou zatím největší, jaké Praha zažila.

Svátek sv. Patrika v Praze. Infografika.

Koncert i přednášky o Irsku 

Začnou už v pátek odpoledne v Kampusu Hybernská. Český překlad románu Nádherná kacířství tam pokřtí přímo autorka Lisa McInerneyová a následovat bude autorské čtení. Připraveny jsou také přednášky o Irsku a koncert.

„Pro tento program nešlo najít příhodnější místo, protože Hybernia znamená v latině Irsko,“ chlubí se pořadatelé.

Šest stovek Irů 

Právě od Hybernie vyrazí úderem sobotní patnácté hodiny „zelený“ průvod. „Ten je ve světových metropolích důležitou součástí oslav. Bubeníci, dudáci, v naší zemi žijící Irové a jejich kamarádi, to vše letos poprvé zažije i Praha,“ zvou pořadatelé. Jen Irů žijících v metropoli je téměř na šest stovek.

Účastníci průvodu se tradičně odívají do zelené barvy. Neoddělitelnou součástí jejich masek je i trojlístek jetele, jenž si malují na obličej, nebo si s ním jinak zdobí svůj oděv.

Kino Pilotů promítne irské filmy 

Procesí projde přes Staroměstské náměstí, Národní třídu, Václavské náměstí a skončí opět u Hybernie. Program v kampusu pak bude pokračovat degustací whisky. Na výběr bude irský Jameson, nebo speciální várka piva vyrobená v minipivovaru Kosíř.

Oslavy se chystají také v hudebních klubech a irských hospodách v Praze. Nejčastěji jsou spojené s nabídkou whisky za akční cenu, na některých vystoupí irští hudebníci či tanečníci. Série koncertů čeká návštěvníky v Rock Café a 36 Underground. Oba kluby lze v sobotu večer navštívit za jedno vstupné 150 korun.

Tematický program připravilo pro návštěvníky i vršovické kino Pilotů. Na sobotní večer zařadilo čtyři irské filmy. Diváci mohou zhlédnout například dokument Irská královna či horor Zabití posvátného jelena.