Prezident Agrární komory Jan Doležal už dříve řekl, že by protesty měly být masivní a nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) reagoval, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.

Českomoravská konfederace odborových svazů ve čtvrtek zrušila demonstraci, která se měla konat v úterý 21. května na pražském Malostranském náměstí. Odboráři na ní chtěli protestovat proti záměrům vlády v zákoníku práce či důchodech. Akci ale po konzultacích se svými slovenskými kolegy zrušili, protože chtějí přispět ke zklidnění situace po pokusu o atentát na Fica.

Zemědělský svaz ČR, který je podle jejich tiskové zprávy iniciátorem a hlavním organizátorem protestních zemědělských akcí, dnes dopoledne na dotaz ČTK uvedl, že protestní akce rušit nebude. Později se svaz ale vyjádřil, že dnes odpoledne budou jeho zástupci o zrušení kvůli vypjaté situaci na Slovesku jednat, stejně jako další organizátor akce - Agrární komora. Její vyjádření ČTK zjišťuje.

Podle posledních informací by měla středeční demonstrace zemědělců začít v 09:00 protestní jízdou zemědělských strojů a skončit ve 13:00. Okruh měl být podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy větší než při předchozích demonstracích, a vést i kolem ministerstva zemědělství, které sídlí na Těšnově. Pýcha očekává, že do Prahy v případě konání přijedou stovky kusů zemědělské techniky a tisíce zemědělců.

Protest zemědělců v Praze 7. března 2024. | Video: Deník/Radek Cihla

Předseda zároveň už dříve uvedl, že protestující chtějí problémy, kterým čeští zemědělci čelí, přiblížit i lidem. Proto plánují uspořádat od 11:00 do 18:00 na Letenském náměstí happening pro veřejnost, kde bude možné podepsat petici na podporu českých zemědělců. Dále podle Pýchy chtějí nabídnout vzdělávací program. Třetí část protestů by podle plánu měla začít ve 14:00 v době zasedání vlády před úřadem vlády.

V Česku se zemědělské protesty naposledy uskutečnily 20. března, kdy na silnice v regionech i k hranicím vyjelo více než 1600 traktorů a další techniky. V Praze demonstrovali zemědělci 7. března, podle mluvčí Agrární komory se této akce zúčastnilo 3000 až 4000 zemědělců a 1000 zemědělských strojů. Na 4. června jsou naplánovány protesty v Bruselu i v dalších zemích EU. Pýcha očekává, že se do evropského protestu zapojí i čeští farmáři.