„Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hl. m. Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku p. Železného. Dnes ráno jsem toto stanovisko sdělil řediteli MPP Eduardu Šustrovi,“ uvedl Svoboda ve čtvrtek 23. března na svém twitterovém účtu.

Podle primátora byl zásah městské policie profesionálně správný, pochybení vidí ve zpracování a formě zveřejnění videa. Řediteli MPP sdělil, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva.

Po zveřejnění videa vydal Šuster prohlášení prostřednictvím facebookového účtu městské policie.

„Postup strážníků na místě hodnotím jako vysoce profesionální a jednoznačně za nimi stojím. Stejně jako vždy stojím za všemi strážníky, kteří vystupují profesionálně a nestranně proti pachatelům protiprávních jednání, a to bez ohledu na jejich postavení, funkci či známost ve veřejném prostoru. Žádnému tlaku, který by měl tento nestranný přístup změnit, nepodlehneme.“

close Ředitel Městské policie Praha Eduard Šuster. info Zdroj: Deník / Vladimír Šťastný zoom_in Ředitel Městské policie Praha Eduard Šuster.

Po vyjádření k situaci od primátora vydal Šuster další odpověď k celé situaci. 

Městská policie v Praze věří, že předpisy neporušila. "Pražská městská policie zveřejňuje svá videa v souladu s právními předpisy o ochraně osobních údajů. V minulosti již byla jako orgán veřejné moci kontrolována a je opětovně připravena pro případnou další kontrolu poskytnout potřebnou součinnost," řekla E15 mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

I s ohledem na tento případ chce Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) prověřit, podle čeho pražská městská policie vybírá videa ke zveřejnění ze svých zásahů a zda dostatečně chrání identitu lidí v těchto záznamech.

Video z incidentu z Václavského náměstí zveřejnila městská policie ve čtvrtek 16. března. Sám moderátor Železný se k situaci vyjádřil na svém twitterovém účtu v úterý 21. března, kde se i omluvil za svou reakci.