Pražská ODS dává za vinu zdražování koalici primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), inflace ale zasáhne občany napříč republikou. „Pražané platí stále víc peněz za služby, poplatek za parkování se někde zvýšil až pětinásobně. Za vyšší cenu lidé očekávají kvalitnější službu, té se jim ale zatím bohužel nedostává,“ tvrdí Zdeněk Zajíček, předseda pražského klubu zastupitelů za ODS.

Jisté je, že od ledna si Pražané bydlící na sídlištích připlatí za svoz odpadu. Poplatek se nejvíce zvýší u větších kontejnerů s častějším svozem, u těch nejmenších naopak lidé ušetří.Doposud se cena pohybovala mezi 25 a 74 halíři za litr svezeného odpadu, od příštího ledna to má být 50 halířů.

U největších a dosud také poměrově nejlevnějších nádob s objemem 1100 litrů, které jsou typicky využívané obyvateli panelových domů, přesáhne zdražení přepočtené na osobu a rok čtyři sta korun. Opoziční ODS tvrdí, že senior si bude muset připlatit až 421 korun a čtyřčlenná rodina žijící v domácnosti na sídlišti skoro o 1700 korun více než letos.

Místní šetření na stavbě terasy Budějovická /DBK a její prohlídka.
Terasy na Budějovické se veřejnosti otevřou před Vánocemi, slíbil radní

Náměstek pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN) vysvětlil, že za růstem cen stojí novela zákona o odpadech. „Ve sněmovně ji prosadily strany magistrátní opozice ANO a hlasovali pro ni i poslanci ODS. Není možné, aby lidé využívající největší nádoby platili za odpad v přepočtu za litr méně než ti, kteří mají vlastní malé nádoby,“ vysvětluje Hlubuček.

Navzdory zdražení město stále doplácí, v letošním roce doplatilo 600 milionů korun, příští rok dá 200 milionů. Na poplatcích se vybere zhruba 1,5 miliardy, svoz však celkově ročně stojí 1,9 miliardy korun. Voda Pražanům podražila o 7,9 %.

Pražané za vodu v letošním roce platí 101,59 korun za metr krychlový, což je o 7,9 procenta více než vloni. Ceník pro rok 2022 není zatím zveřejněn, jak ale dříve Hlubuček řekl Pražskému deníku, vodné zdražuje průběžně. „Posledních pár let platí, že Pražan platí každý rok navýšení o inflaci plus dvě procenta. Díky tomu má jistotu, že ke zdražení vody nedojde skokově. S cenou jsme ale pod průměrem celé republiky,“ vysvětlil Hlubuček.

Kdo se chce zahřát, zaplatí

Zřejmě nejbolestivějším bodem je zdražování energií. Od 1. prosince platí v Praze nový ceník na dodávky tepla do domácností od Pražské teplárenské, kde došlo ke zvýšení cen téměř o čtvrtinu, v průměru domácnosti zaplatí o tisíce korun ročně více.

„Výsledný růst je zcela zbytečný. Město musí na dodavatele vytvořit legitimní kontrolní tlak,“ požaduje člen magistrátního výboru pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Vladimír Schmalz (ODS).

Kromě toho se od ledna zvyšují regulované poplatky za přenos energií. Jak ve středu oznámil Energetický regulační úřad, porostou v průměru o 3,7 procenta. U elektřiny bude napřesrok podíl této regulované složky činit 40,6 procenta, u plynu 18,6 procenta. V celkových cenách by se to mělo projevit přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu.

Ze slavnostního otevření zrekonstruovaných garáží pod Novou scénou Národního divadla v Praze.
OBRAZEM: Garáže pod Národním divadlem jsou hotové. Nabídnou více než 200 míst

Od srpna zdražily také jízdenky na MHD, cena jednorázového lístku na 30 minut se zvýšila z 24 na 30 korun, 90minutová jízdenka zdražila z 32 na 40 korun. SMS jízdenky třicetiminutové zdražily z 24 na 31 korun a 90minutové z 32 na 42 korun. Ceny měsíčních a ročních kuponů však zůstaly. Důvodem zdražení je skutečnost, že hlavní město ročně dotuje dopravu v Praze s Středočeském kraji více než 15 miliardami korun.

Od letošního srpna platí nové ceny stání na většině záchytných P+R parkovišť, do té doby se na všech parkovištích kromě jednoho za denní parkování platilo 20 korun, nyní na čtyřech parkovištích řidiči dají 100 korun a na devíti 50 korun. Praha má ještě dalších sedm parkovišť, která nejsou hlídaná, ty jsou na 12 hodin zdarma. Celkem do jejich správy a údržby město ročně investuje 40 milionů korun. Tento týden například otevřelo nové P+R parkoviště na Černém Mostě s 886 místy, nedávno přibylo 101 nových stání v ulici Chlumecká v Praze 14. Příští rok se chystá stání pro dalších přibližně 1500 aut.