Podle nemocnice se spor, který se táhne od roku 2020 a nyní ho projednává soud, opírá o tvrzení, že zaměstnanci přestávky sice prokazatelně čerpali, ale údajně museli být svému zaměstnavateli během těchto přestávek k dispozici.

Požadavek na proplacení přestávek vznesl anesteziolog Tomáš Schiffler z Lékařské odborové organizace a opírá ho mimo jiné o rozhodnutí ústavního soudu v případě ostravského hasiče, který uznal, že pokud zůstává zaměstnanec během přestávky zaměstnavateli k dispozici, náleží mu za tento čas odměna.

Ušlé přestávky proplácíme, tvrdí nemocnice

Anesteziolog Tomáš Schiffler z Lékařské odborové organizace také pro CNN Prima News uvedl, že vybrat si přestávky je při jeho pracovním nasazení obtížné: „Budu na operačním sále a přece ani po dvou, ani po třech a ani po pěti hodinách nemůžu říct, že se teď seberu a půjdu na svoji přestávku. Tam je pacient, který tam leží,“ uvedl.

V takových případech se ale nemocnice hájí, že přestávky proplácí. „Nemocnice Na Homolce nepostupuje v případě čerpání přestávek na jídlo a oddech zásadně odlišně v porovnání s ostatními nemocnicemi. Na základě analýzy porovnání s ostatními nemocnicemi je spíše nadstandardně zásadní odlišnost především v tom, ze Homolka není klasickou spádovou nemocnicí, tudíž na rozdíl od ostatních nemocnic je dominantní většina péče plánována,“ uvedla pro Deník mluvčí nemocnice Martina Dostálová s tím, že skutečnost a běžná praxe na Homolce je taková, že pokud nastane situace, že zaměstnanec nemůže svoji přestávku čerpat, tam patří právě i dlouhý operační výkon, nebo třeba absence zástupu, Nemocnice Na Homolce vždy tuto pauzu proplácí. Musí však o tom ve výkazu práce existovat záznam, navíc podepsaný nadřízeným zaměstnance.

Předem vyplněné výkazy

Anesteziolog Schiffler ale již dříve uvedl, že zdravotníci musí podepisovat předem vyplněné výkazy práce a jejich podepsání je podmínkou pro obdržení výplaty. Proti tomu se ale nemocnice ohradila.

„Důrazně se ohrazujeme proti lživému tvrzení Tomáše Schifflera v reportáži na CNN Prima News, že zdravotníci podepisují předem vyplněné výkazy práce. Každý zaměstnanec je povinen si v souladu s vnitřními předpisy vyplňovat pracovní výkaz sám, dle skutečného stavu, a údaje v něm obsažené jsou potvrzeny jeho podpisem a podpisem jeho nadřízeného,“ dodala Dostálová.

Spor má rozhodnout až soud

Stejně jako v případě ostravského hasiče rozhodne v kauze týkající se nemocnice Na Homolce až soud. Konkrétní termín projednání zatím není známy.

Nemocnice ale uvedla, že na mimosoudní dohodu přistoupit nechce. „Vedení Nemocnice Na Homolce hospodaří s veřejnými prostředky, peněz daňových poplatníků, které jsou primárně určené k poskytování zdravotních služeb, a musí postupovat s péčí řádného hospodáře. Z tohoto důvodu nelze na základě nepodložených nároků přistoupit k proplacení čerpaných přestávek žalobců za tři roky zpětně. Jen pro představu, jedná se v tuto chvíli o částku cca 20 milionů korun,“ dodala Dostálová. Na výsledek soudu čeká podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka i samotné ministerstvo.